Každý druhý vánoční e-mail byl spam

2. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 258398
S počtem novoročních přání vzrostl i počet spamů. Aktuální studie ukázala, že každý druhý byl spam. Rapidně se zvýšil i počet napadených počítačů a telefonů.

V roce 2011, zvláště během vánočních svátků, výrazně narostl počet spamů. Ty zaplevelují e-mailové firemní schránky. Aktuální studie zpracovaná společností AutoCont, Fortinet a Skyvera dokazuje, že téměř každý druhý e-mail je spam. Nejvíce spamů směřuje do firem a institucí z oblasti průmyslu, vzdělávání a do veřejného sektoru.

Co vše je spam? Spam je nevyžádané sdělení, které plní e-mailové schránky. V předmětu mailu bývá nejčastěji označení: jsi online?, Re: Windows 7, Moje nové obrázky, Ahoj zlato, popisuje Milan Chromý ze společnosti AutoCont. Dodává, že spamy se týkají ze čtyřiceti sedmi procent oblasti farmacie, ze čtrnácti a půl procenta pohlavního styku a sexu a z deseti a půl procenta pracovních nabídek. Aktuální studie ukázala, že v roce 2011 mezi červnem a červencem narostl počet spamů na 77,8 procent. V přepočtu to znamená, že každý 1,29tý e-mail je spam. Čtěte také: Jak vybavit firemní počítač softwarem zcela zdarma

O 22 procent více napadených telefonů a počítačů

Ve srovnání s rokem 2010 vzrostl v roce 2011 počet napadených telefonů a počítačů malwarem (nebezpečný kód). Nárůst je dvaadvacetiprocentní. Během jednoho čtvrtletí přibylo šest milionů unikátních vzorků malwaru. Milan Chromý upozorňuje, že z hlediska nabourání a zneužití je nejnáchylnější systém Android. Nejvíce ohrožené jsou aplikace Adobe oproti Microsoftu. Rozdíl mezi počtem napadených produktů je jedna ku čtrnácti tisícům.

Poznámka: Malware je program určený k vniknutí nebo poškození počítačového systému. Do této kategorie spadá také spyware. Jedná se o program, který odesílá z počítače data bez vědomí jeho uživatele. Může vykrádat osobní data a odesílat je útočníkovi, například hesla, přístupy k bankovním účtům, PINy. Infikovaný počítač může být zneužit pro odesílání nevyžádané pošty (spamu). Projevuje se kupříkladu zpomalením počítače, přesměrováním domovské stránky, zvýšeným výskytem reklam při surfování na internetu, či stále padajícím Windowsem.

Roste počet novoročních přání, ale také spamů

Během Vánoc a ke konci roku každoročně stoupá počet odeslaných SMS a e-mailů s vánočním a novoročním přáním. Stejně tak se navyšuje počet spamů, které uživatele obtěžuje a zapleveluje jim schránky i telefony. Čtěte také: Pořiďte si do firemního PC antivir nebo kancelářský balík zadarmo 

skoleni_8_1

Název spam pochází ze značky amerických konzerv „lunchmeatu“ SPAM, které se vyrábí od 30. let 20. století. Tento „lunchmeat“ byl za druhé světové války a také po ní velmi rozšířen. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am, tj. koření a šunka. Slovo spam pro nevyžádanou poštu využil v roce 1993 Joel Furr. Inspiroval se seriálem Monty Python a skečem o lunchmeatu. Zde servírka opakuje slovo spam, aby vyjádřila jeho množství v daném jídle a skupina Vikingů zpívá: „Spam. Spam. Spam. Spam.“

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).