Nejeden zaměstnavatel zaměstnává zaměstnance prostřednictvím agentur práce. Dočasné přidělení k výkonu práce k uživateli prostřednictvím agentury práce lze využít pro jakékoliv zaměstnance, tedy i momentálně příchozí z Ukrajiny. Přesto má toto zaměstnávání svá pravidla.
Co se dozvíte v článku
Zprostředkování zaměstnání agenturami práce se řídí ustanovením § 58 až 66 zákona o zaměstnanosti. Agentury práce musí získat povolení ke zprostředkování zaměstnání, být povinně pojištěny, vést evidenci v souladu se zákonem atd. V textu se však zaměříme na zaměstnavatele – uživatele, ke kterému je zaměstnanec agenturou práce dočasně přidělen.
Dočasné přidělení k uživateli
Podle § 307a zákoníku práce se za závislou práci považují také případy, kdy agentura práce dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli (uživateli) na základě ujednání v pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti. Agenturami mohou být za účelem dočasného přidělení k výkonu práce u uživatele zaměstnávání nejen občané České republiky, ale také:
- občané EU a jejich rodinní příslušníci,
- cizinci, kteří mají volný přístup na trh práce,
- držitelé povolení k zaměstnání (a oprávnění k pobytu), držitelé zaměstnanecké karty, modré karty nebo karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance,
avšak pouze v souladu s nařízením vlády č. 64/2009 Sb., o stanovení druhu prací, které agentura práce nemůže formou dočasného přidělení k výkonu práce u uživatele zprostředkovávat.
Dohoda o provedení práce nepřipadá v úvahu
Přestože mají Ukrajinci, kteří v České republice získali dočasnou ochranu (speciální vízum za účelem strpění), volný přístup na trh práce a mohou se zaměstnavatelem uzavřít jakýkoliv pracovněprávní vztah, u agentur práce je to složitější. Zákoník práce počítá pouze s pracovní smlouvou či dohodou o pracovní činnosti. Agentura práce na dohodu o provedení práce za účelem dočasného přidělení zaměstnávat nesmí. Nepřipouští to ani § 66 zákona o zaměstnanosti.
V pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti si agentura se zaměstnancem písemně sjedná možnost přidělení k jinému zaměstnavateli. Zaměstnavatelem je tedy vždy agentura práce, zaměstnanec je pouze dočasně přidělován k jinému zaměstnavateli (uživateli).
Dohoda o dočasném přidělení
Dohoda agentury práce s uživatelem o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce má být písemná a v souladu s § 308 zákoníku práce musí obsahovat:
- jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodné příjmení, státní občanství, datum a místo narození a bydliště dočasně přiděleného zaměstnance,
- druh práce, kterou bude dočasně přidělený zaměstnanec vykonávat, včetně požadavků na odbornou, popřípadě zdravotní způsobilost nezbytnou pro tento druh práce,
- určení doby, po kterou bude dočasně přidělený zaměstnanec vykonávat práci u uživatele,
- místo výkonu práce,
- den nástupu dočasně přiděleného zaměstnance k výkonu práce u uživatele,
- informace o pracovních a mzdových nebo platových podmínkách zaměstnance uživatele, který vykonává nebo by vykonával stejnou práci jako dočasně přidělený zaměstnanec, s přihlédnutím ke kvalifikaci a délce odborné praxe,
- podmínky, za nichž může být dočasné přidělení zaměstnancem nebo uživatelem ukončeno před uplynutím doby, na kterou bylo sjednáno; není však možné sjednat podmínky pro ukončení doby dočasného přidělení před uplynutím doby, na kterou bylo sjednáno pouze ve prospěch uživatele,
- číslo a datum vydání rozhodnutí, kterým bylo agentuře práce vydáno povolení ke zprostředkování zaměstnání.
Písemný pokyn pro zaměstnance
Dočasně přidělovaný zaměstnanec agentury práce dostane písemný pokyn, který musí obsahovat:
- název a sídlo uživatele,
- místo výkonu práce u uživatele,
- dobu trvání dočasného přidělení,
- určení vedoucího zaměstnance uživatele oprávněného přidělovat zaměstnanci práci a kontrolovat ji,
- podmínky jednostranného prohlášení o ukončení výkonu práce
- informaci o pracovních a mzdových nebo platových podmínkách srovnatelného zaměstnance uživatele (jestliže by byly pracovní nebo mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance horší, má zaměstnanec právo se domáhat u agentury práce uspokojení práv, která mu takto vznikla).
Po dobu dočasného přidělení zaměstnance agentury práce k výkonu práce u uživatele ukládá zaměstnanci agentury práce pracovní úkoly, organizuje, řídí a kontroluje jeho práci, dává mu k tomu účelu pokyny, vytváří příznivé pracovní podmínky a zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci uživatel.
Dočasné přidělení končí uplynutím sjednané doby nebo jednostranným prohlášením v souladu se sjednanými podmínkami v dohodě.
Další pracovněprávní souvislosti dočasného přidělení
Agentura může svého zaměstnance přidělit ke stejnému uživateli nejdéle na 12 měsíců po sobě jdoucích. Toto omezení neplatí, pokud sám zaměstnanec agenturu požádá o přidělení po delší dobu nebo pokud se jedná o zástup za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.
Jak již bylo uvedeno, zaměstnanec je v případě agenturního zaměstnávání nadále zaměstnancem agentury, mzdu mu vyplácí agentura. Práci však agenturnímu zaměstnanci ukládá uživatel, pro kterého zaměstnanec fakticky pracuje.
Uživatel musí zajistit zaměstnancům agentury práce dostatečné a přiměřené informace a pokyny o BOZP. To mu udává § 103 odst. 1 písm. g) zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení má zaměstnavatel povinnost zabezpečit, aby zaměstnanci jiného zaměstnavatele vykonávající práce na jeho pracovištích obdrželi před jejich zahájením vhodné a přiměřené informace a pokyny k zajištění BOZP a o přijatých opatřeních, zejména ke zdolávání požární ochrany, poskytnutí první pomoci a evakuace fyzických osob v případě mimořádných událostí. Tuto povinnost splní seznámením zaměstnanců s riziky a opatřeními na ochranu před riziky, s nimiž přicházejí při pracovní činnosti do kontaktu či která se týkají jejich pracoviště. Uživatel také zajistí školení BOZP.
Na základě dohody uživatele s agenturou práce jsou také přiděleným zaměstnancům poskytovány osobní ochranné pracovní prostředky (mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje). Uživatel spolupracuje s agenturou práce rovněž při případném pracovním úrazu. Zákonné úrazové pojištění však hradí agentura práce, ta je také odpovědná za odškodnění pracovního úrazu.
Pracovnělékařské prohlídky agenturních zaměstnanců
Novela zákona o specifických zdravotních službách od listopadu 2017 upravila možnosti provedení pracovnělékařských prohlídek zaměstnanců agentur práce. Provádí se podle § 54 zákona o specifických zdravotních službách prostřednictvím:
- poskytovatele pracovnělékařských služeb, se kterým uzavřela smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb (smluvní lékař agentury),
- poskytovatele pracovnělékařských služeb uživatele, ke kterému je zaměstnanec přidělen (smluvní lékař uživatele). Tato varianta je mnohdy vhodnější, jelikož právě smluvní lékař je blíže seznámen s podmínkami výkonu práce. Provádí zde pravidelně poradenství a dohled na pracovišti. Na rozdíl od smluvního lékaře agentury práce, jenž logicky nemůže znát konkrétní podmínky práce všech uživatelů agentury práce,
- registrujícího lékaře zaměstnance (jeho praktického lékaře). To samozřejmě pouze v případě prací zařazených do kategorie první dle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Ostatní povinnosti zaměstnavatele (poradenství a dohled) budou zajištěny prostřednictvím smluvního lékaře agentury nebo uživatele, případně dle potřeby jednorázovým uzavřením smlouvy na konkrétní pracovnělékařské služby (např. posouzení pracovního úrazu zaměstnance). Podrobněji v článku: Zjednodušení pro agenturní zaměstnance. Méně lékařských prohlídek
V navazujícím článku se zaměříme na možnost vyslání zaměstnaných Ukrajinců k výkonu práce mimo území České republiky a současně ve spolupráci se Státním úřadem inspekce práce upozorníme na možná úskalí agenturního zaměstnávání.
Navazující článek zde: Možná úskalí agenturního zaměstnávání pro zaměstnavatele i zaměstnance