Vlákno názorů k článku Kdo se opozdí s kontrolním hlášením, dostane bez milosti tisícikorunovou­ pokutu od netrunner - Děsí mě kombinace dvou pravidel: "Finanční úřad zároveň při...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2015 16:59

    netrunner (neregistrovaný)

    Děsí mě kombinace dvou pravidel:
    "Finanční úřad zároveň při nepodání hlášení vyzve plátce do pěti dnů k nápravě."
    "10 000 Kč, pokud jej podá v náhradní lhůtě poté, co k tomu byl správcem daně vyzván"

    Takže není problém hned druhý den po lhůtě posílat automaticky výzvy a inkasovat 10x vyšší pokuty. Jestli tohle není snadná cesta k finanční likvidaci malých podnikatelů, tak už nevím.

    A i kdyby fú využíval celou lhůtu, tak je to zkrátka 1000 Kč za opoždění do 5 dnů a min 10000 Kč za delší. A bez diskuzí. Super.

    Já jsem plátce DPH z donucení kvůli obratu, marži mám ale v jednotkách procet a vlastní daňovou povinnost za rok cca 15k. To abych si raději nedovolil se někde nechat koncem čtvrtletí třeba srazit na přechodu, protože by se mi DPH mohlo klidně dvojnásobně prodražit, páč bych z ARO nestil podat přehled.

  • 8. 9. 2015 17:17

    xf (neregistrovaný)

    Zkrátka:
    - když stát zákon nevymáhá, je to špatně
    - když stát zákon vymáhá, je to špatně
    - když stát za nedodržení zákona dá vysokou pokutu, je to špatně
    - když stát za nedodržení zákona dá při rychlé nápravě nižší pokutu, je to špatně

  • 8. 9. 2015 19:08

    xf (neregistrovaný)

    - Takže máme sice nějaký termín, ale když platí, a je vymáhán, tak je to zase špatně.
    - Termíny a povinnosti mají platit až po upozornění - takže stát bude muset najmout spoustu úředníků, pro ty postavit barák, ten vybavit, kvůli posílání upomínek - jenže zvyšování počtu úředníků, ojojoj, to bude stát zase špatný.

    No zbývá jen aby jsi nám selský rozume řekl, čo si takého prestavuješ pod pojmom "recidiva". Většinou je to nejméně tři prohřešky, ale definováno to nikde není.

  • 8. 9. 2015 21:53

    Ctenar (neregistrovaný)

    "...AMSP ČR chce proto zahájit s ministerstvem diskusi o možnosti úlevy či úplného prominutí, prokáže-li se, že se jedná o firmu, která jinak plní vůči státu svoje povinnosti."
    Tohle mi přijde rozumné, snad se jim to podaří prosadit, protože jinak je to opravdu šílené.

  • 9. 9. 2015 8:44

    * (neregistrovaný)

    Což je ovšem něco zcela jiného, nežli "řádný termín neplatí, pohoda, klídek, počkejte si v klidu na upomínku".

  • 9. 9. 2015 9:20

    netrunner (neregistrovaný)

    Mě na tom vadí ta kombinace šílené částky a nemožnost jakékoliv dohody. I za marginální porušení termínu se může sankce vyšplhat na 50 % průměrné mzdy (čisté). To je drastická pokuta. Vám by se líbilo, kdyby za 94 km/h na okresce byla pokuta 10000 Kč?

    Třeba u DPH samotné platí, že se pokuta vypočítává jako úrok z prodlení plus nějaký paušál, tuším že 500 Kč. Navíc se dá s fú vyjednat prominutí v individuálních případech (např. tedy spolehlivý plátce, který má najednou problém s nemocnou účetní; živnostník, který se dostane ne vlastní vinou do kritické situace - třeba to ARO - kdy objektivně nemol nic podat apod.).

    A navíc, kontrolní hlášení neobsahuje nic, co by stát už k dispozici neměl. Je to prostě jenom další papír pro papír. Zbytečná buzerace, která žádnému úniku nezabrání. Když chce totiž někdo okrádat na DPH, tak zásadně bez dokladů. Jakmile je na cokoliv doklad, tak si málokdo troufne to nepřiznat.

  • 9. 9. 2015 9:44

    * (neregistrovaný)

    Jistě, ale to je přeci v návrhu, a zmiňuje to i kolega nahoře. Navíc obecně tu možnost odpustit pokuty vždy byla a je.

    Nicméně stále platí, že zákon má být vymahatelný, a tudíž musí být sankce. Jinak to dopadne třeba jako zákon o povinnosti zveřejňovat účetní uzávěrku. Což nijak nepopírá fakt, že třeba v zmíněných případech by to bylo kontraproduktivní, a že možnost odpuštění pokuty by zde měla být.

    (Druhá věc je, že je zneužívána, a to nejvíce ministry, pro své kamarádíčky. Z obou stran spektra - Kalousek, svého času Sobotka, teď Babiš v konfliktu zájmů...)

    Teď odbočím:
    "A navíc, kontrolní hlášení neobsahuje nic, co by stát už k dispozici neměl.". Já zažil v soukromé firmě 6x, slovy šestinásobné, výkazy práce. V intranetu, to samé vyplňovat v excelu, to samé na papír, papírově plánování na příští týden + papírově výkaz plnění plánovaného za minulý týden za sebe, a to samé za skupinu, a potom ještě jakýsi papírový formulář, jež pro zmatečnost ani nedokážu popsat, a nedokázal ho popsat ani jeho autor, ale udělal ho podle pokynů bílého koně, co byl na místě majitele.

  • 9. 9. 2015 10:05

    netrunner (neregistrovaný)

    Tak zrovna zákon o účetní závěrce bych sem netahal. Co je komu do toho, jak je na tom ta která firma finančně? A když víc jak půlka firem závěrku nezveřejňuje a vlastně se nic neděje, proč ten zákon vůbec máme?

    Možnost odpuštění se dá zneužít, to nepochybně. Ale drakonické sankce bez možnosti projednání nejsou správné řešení. To by vás mohl rovnou policajt na místě zatřelit při přecházení na červenou (a že k tomu mají někteří skoly už víme). Několik takových státních zřízení Evropa za posledních 100 let pamatuje a nikdy to nedopadlo dobře.

    Zákon není něco, co se musí dodržovat vždy a stoprocentně. Zákon je ze své podstaty pouze doporučení, jak by měly fungovat vztahy ve společnosti, kde spolu musí žít více lidí na omezeném prostoru (civilizace poustevníků by zákony nepotřebovala). Navíc, jak už několikrát judikoval nejvyšší a ústavní soud, zákon má i nějaký záměr. Ten je důležitější, než jeho litera. A to je potřeba pečlivě rozlišovat.

    A k odbočce. Co je vám po tom, co si dělá SOUKROMÁ firma za své SOUKROMÉ peníze? Svoje peníze si můžu třeba vyhazovat z okna. Jakmile se ale starám o cizí peníze, musím to dělat zodpovědně a šetrně. To je právě průser s panem neestébákem. On si neuvědomuje hranici mezi svým agrofertem a státem. Nejraději by to řídil všechno stejně a byl velitelem vesmíru.

  • 9. 9. 2015 10:30

    * (neregistrovaný)

    Proč ne? V principu je to stejná věc, jde o (ne)dodržování zákonů.

    Co je komu do toho, jak je na tom firma finančně? Ta informace chrání poctivé a brání podvodům, pane. Například objednáte si u firmy novou střechu za statisíce. Firma bude chtít zálohu 50% předem. Výžený pane, každý je zodpovědný sám za sebe, ale bez informací nemůže být zodpovědnost.
    Ostatně existuje i registr plátců DPH, kde se dá zjistit, zda firma odvádí, nebo dluží.

    Absurdity typu policajt střílet na přechodu, no že tě hanba nefackuje, takové pitomosti pouštět z huby. Ale co, tvoje ostuda.

    "A k odbočce. Co je vám po tom, co si dělá SOUKROMÁ firma za své SOUKROMÉ peníze? "
    Smát se jejich pitomosti snad ještě mohu? Nebo ne?

  • 9. 9. 2015 14:08

    netrunner (neregistrovaný)

    Dochází argumenty, přichází osobní invektivy a povýšenecké tykání. Jako obvykle.

    Takže poslední reakce. Registr plátců DPH je opět státní šikana podnikatelů, ne dobrá vůle k Pepíkovi z Horní Dolní, co si jde kupovat střechu, ten je každému u zádele. Plátci DPH jsou nuceni svými penězi ručit za platby jiných plátců DPH, na které nemají žádný vliv a u nichž stát není schopen plnit svoji roli. A účetní závěrka? To jako když vidím, že firma o sobě tvrdí tohleto a támhleto, tak mě nemůže podvést? Kolik zfalšovaných účetnictví už bylo (namátkou třeba Toshiba)?

    Pro vás je absurdita střílející policajt, pro mě 10k pokuta za bagatelní přečin, který nepáchá žádné škody.

    Smát se můžete, to každopádně. Smát se můžu ale jen do chvíle, kdy to někdo dělá se svými penězi. Jakmile to začne dělat s těmi mými proti mé vůli, tak mě smích přechází a nastupuje nas..nost.

  • 9. 9. 2015 16:29

    * (neregistrovaný)

    No, kdybych tykal vojínovi Jasánkovi, znělo by to divně.

    Smát se můžu, protože jsi sice ideologicky na výši, ale jinak výš velký kulový. Prý "se svými penězi". To může pravit jen ideologicky namistrovaný blb bez zkušeností. Povím ti, jak to bylo: tohle nově budete vyplňovat, a kromě dalších nesmyslů co vám od teďka nakládám. A jestli nebudete stíhat vyplňování nesmyslů v pracovní době, tak je budete vyplňovat po pracovní době, neplaceně. Samozřejmě, nebylo to řečeno takhle doslova, ale v tomto smyslu. Takže milý zlatý Jasánku, žádné jeho "svoje peníze". Můj čas. Tak jsem si řekl, a byla nás většina, že s našimi kvalifikacemi a zkušenostmi nemusíme dělat debila bobečkovi, co nikdy nepracoval, a o řízení firmy neví naprosto nic, a kde stejně jen nejspíš dělá bílého koně.
    Takhle to dnes chodí.

    Jinak výkřiky "moje peníze" si strč za klobouk. Ono je to stále stejné. Moje peníze, žádné daně, žádné povinnosti, ale státe dej vzdělání, zdravotní péči, silnice, dotace, ale po mě nic nechtěj... Ať jiní platí, já ne.
    Zajímavé je, také mám živnostňák skoro 10 let, a ač jsem u několik chyb udělal, vždy jsme se normálně domluvili, a chybu opravili.

  • 8. 9. 2015 22:01

    Kujón (neregistrovaný)

    Typická ukázka zákona naprd, co na tom nechápete?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).