No před lety mi progresivní daň přišla strašně nespravedlivá, ale bylo to tím, že jsem si myslel, že když někdo vydělává méně, platí nějaké procento, ale jakmile najednou vydělá jen o něco málo více, spadne do vyššího pásma a platí najednou více procent ze všeho co vydělá... Jenže ono to tak není. Vyšší procentní sazbou se daní až to co je nad to hranici, výdělek do dané hranice se pořád daní tou nižší sazbou. A to pak není zase tak strašný rozdíl, že? Ona možná nespravedlivá je (od toho se ty daně platí procentem, takže kdo vydělává víc, vždycky také zaplatí víc), ale není to prostě zase tak nespravedlivé, jak jsem si dřív myslel...
Tady ale při čtení článku jsem měl pocit, že to tak není. Viz třeba hned ta první věta pod obrázkem: "Zatímco poplatníci s nižšími příjmy uplatní 15% sazbu daně, poplatníci s vyššími příjmy zdaní své příjmy 23% sazbou daně."
A pak i dál v článku: "Sazba daně ve výši 15 % se týká těch poplatníků, kteří mají příjmy do 48násobku průměrné mzdy. Jakmile však bude poplatníkův základ daně přesahovat 48násobek průměrné mzdy, zdaní své příjmy sazbou daně ve výši 23 %."
Ne, nezdaní. Vyšší sazbou nezdaní celé své příjmy (jak by to z té věty vyplývalo), ale jen jejich část na tu hranici toho 48násobku.
Při tom dál v článku už to možná je popsáno lépe, ale to už mě nebavilo dál číst a šel jsem se raději přesvědčit právě do zákona o daních z přímů (586/1992) v jeho posledním znění (konkrétně paragraf 16), abych si tady nenechal do hlavy cpát nějaké bludy... Mohla by autorka prosím případně přeformulovat začátek článku tak, aby nebyl takhle matoucí? Děkuji.
...a pak si vyberte. Z vedlejších příjmů se odvádí, nebo ne.
"Dávku tedy zaplatí zaměstnanci, kteří měli vyšší hrubou mzdu než zmíněný roční limit, případně OSVČ, jež mají vyšší základ daně z podnikání (příjmy minus výdaje). Z dalších vedlejších příjmů, tedy z kapitálu, pronájmu, výher apod. se progresivní daň do státní pokladny neodvádí.
„Lidé, kteří prodali nemovitost, případně měli příjmy z kapitálového majetku, progresivní daň neplatí. Pokud ale nesplnili podmínky pro osvobození tohoto příjmu od daně z příjmu fyzických osob, budou z něj muset odvést běžnou daň,“ upozorňuje daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars."