Dobrý den.
Jsem v HPP a několikrát do roka cca 1-4x dělám fotografické zakázky - povětšinou fotografování svatby s úpravou na PC. Předpokládám, že toho je ČINNOST OPAKUJÍCÍSE i když néé pravidelná. Cena ročního příjmu z těchto zakázek nepřesáhne 6.000kč, dá se říci, že cena zakázky se skládá z 70-100% nákladů na techniku (pořízení fotoaparátu + příslušenství + údržba a opravy) a 30-0% čistý přívídělek - povětšinou fotografuji pro známé.
U činnosti opakujíci se musí danit jaká koli částka, nebo je to až nad nějakou hranici např. 6.000kč rok?
Pokud se danit tato částka do nějakého limitu kč/rok danit nemusí, lze od této částky odečíst náklady např. na pořízení, atp. foto techniky (během posledních dvou let jsem měl náklady cca nad 35.000kč) a tím mít ten limit např. 6.000kč/rok počítaný jen z čistého zisku (např. 4 zakázky po 2000kč -> 8.000kč -náklady -> zisk do 6.000kč).
Co by jste mi poradila, jak bych měl postupovat?
jedná se skutečně o opakovanou činnost. Tedy ne o příležitostný příjem, ale o činnost provozovanou na účelem zisku, která vyžaduje živnostenské oprávnění. Dále je třeba si uvědomit, že u šestitisícové hranice pro povinnost podání daňového přiznání se jedná o příjem, nikoli o zisk (příjem po odpočtu nákladů).
Doporučovala bych zajít na příslušný živnostenský úřad a požádat o oprávnění (živnost volná - fotografické služby). Zde se jedním tiskopisem registrujete také na FÚ, ČSSZ a ZP. Není nutné vést daňovou evidenci, můžete uplatnit paušální výdaje 60 % z příjmů. Na konci roku podáte daňové přiznání a přehledy ČSSZ a ZP.
Riziko nepřiznání příjmů a provozování činnosti bez živnostenského oprávnění je na Vás. To musíte zvážit sám. Je pravdou, že budete mít jako OSVČ vedlejší povinnost doplatku ZP a možná i daně (dle výše příjmů, uplatněných slev atd.). Na druhou stranu se nemusíte obávat svou vedlejší podnikatelskou činnost veřejně propagovat za účelem získání dalších zakázek.