Kdy podáváme řádné, opravné a dodatečné přiznání?

27. 9. 2023
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek
Daňový subjekt má vůči správci daně určité povinnosti. Mezi jednu z nich patří také podávání daňových tvrzení. Jaké všechny druhy přiznání známe a kdy se které podává?

Druhy daňových tvrzení, resp. daňových přiznání, si vysvětlíme na daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Obecně se může daňový subjekt setkat se třemi druhy daňových tvrzení, a to s řádným, opravným a dodatečným. Úprava daňového tvrzení je obsažena v daňovém řádě.

Co se dozvíte v článku
  1. Řádné daňové tvrzení
  2. Lhůty pro podání daňových tvrzení
  3. Opravné daňové přiznání a opravné vyúčtování
  4. Dodatečné daňové přiznání a dodatečné vyúčtování
  5. Příklady

Řádné daňové tvrzení

V rámci vyměřovacího řízení je každý daňový subjekt povinen podat řádné daňové tvrzení, pokud mu zákon ukládá povinnost přiznání podat. Daňový subjekt potom v řádném daňovém tvrzení sám vyčíslí daň a uvede předepsané údaje. Takto vypočtená daň je splatná v poslední den lhůty.

MM 25 baliček

Pokud by daňový subjekt podal první přiznání po jeho lhůtě, bude se stále jednat o řádné daňové přiznání, neboť v této věci nebylo dosud podáno řádné daňové přiznání.

Lhůty pro podání daňových tvrzení

Daňový řád upravuje lhůty obecně. Pokud tedy není v jiném daňovém zákoně lhůta jiná, než kterou stanoví daňový řád, postupuje se podle daňového řádu. Daňový řád dále stanoví, že daňové přiznání u daní vyměřovaných za zdaňovací období, které činilo nejméně dvanáct měsíců, se podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Typicky se jedná o přiznání k dani z příjmů fyzických nebo právnických osob.

Autor článku

Lenka je redaktorkou Podnikatel.cz a daňovou poradkyní. Autorsky i profesně se proto věnuje účetnictví a daním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).