Banky jsou také soukromé. Znamená to, že mají mít dovoleno odmítat transakce lidem, kteří nesdílejí politické postoje majitelů banky? Nebo třeba rušit účty lidem, kteří nebojkotují izraelské zboží? Nebo dávat nižší úrok těm, kteří nemají v seznamu trvalých příkazů uvedený unicef nebo aspoň člověka v tísni?
Nebo, hele, co takhle taková kurýrní služba? Má kurýrní služba právo otevřít vaši zásilku a pokud se její obsah neshoduje se stranickou doktrínou - pardon, s morálním kodexem firmy - tak ji bez náhrady zahodit?
Ne, pochopitelně že ani banka, ani kurýrní služba taková práva nemá a nesmí mít. Tak proč by je hergot měl mít facebook nebo twitter?
Ona se nám tady bez širšího povědomí veřejnosti odehrála taková, řekněme, prasárna: facebook za správce českojazyčného prostoru naverboval skupinu obzvláště odporných levicových extremistů, čímž politický diskurs na českém facebooku nabral poněkud jednostrannou orientaci. Klausův návrh je reakcí na tuto situaci. Možná je to reakce neohrabaná a polovičatá, ale alespoň je nějaká.
Banky ani FB tě nesmí při podpisu smlouvy diskriminovat kvůli politickým názorům a FB také nic takového nedělá. Bohužel tak jako sposta jiných se mylně domníváš, že FB má povinnost tvoje články (příspěvky) zveřejňovat. Ne nemá, přečti si podmínky FB, které jsi odklikl při registraci. FB je něco jako vydavatel novin. On ti dovolil, že k němu na web můžeš zdarma psát, ale tak jako každé jiné noviny ti nemusí článek otisknout.
Máme svobodu a každý si může zvolit co chce. Chceš být pisálkem pro FB, který tě občas odmítně (vymaže příspěvek)? Tak buď na FB, je to zdarma, ale musíš splňovat jejich podmínky. Chceš být naopak svým pánem? Pak si založ vlastní stránku. Bude tě to stát třeba 500Kč/rok, ale pak ti nikdo nic mazat nebude. Co je na tom složitého?