V České republice už je bezmála 500 registrovaných výrobců biopotravin. Od začátku roku jich přibylo dalších 5 %. Spotřeba biopotravin předloni po tři roky trvajícím poklesu vzrostla o 4,6 %. Lidé za ně utratili 1,7 miliardy korun. Stejným tempem se spotřeba vyvíjí i letos. Ještě výraznější aktuální růst trhu s biopotravinami uvádí ředitel předního tuzemského producenta a obchodníka s biopotravinami, společnosti Country Life, Otakar Jiránek: My v v letošním roce zaznamenáváme nárůst okolo 15 %, v loňském roce to bylo okolo 11 %.
Přestože oficiální statistiky mluví zpravidla o růstu prodejů biopotravin v obchodních řetězcích, kde se jich také většina prodává, Country Life prý zaznamenává opačný trend. Větší nárůsty máme u specializovaných obchodů, menší u řetězců,
poznamenal Otakar Jiránek, který očekává, že díky vyššímu zájmu letos jeho tržby dosáhnou až 280 milionů korun. Vývoj podle něj souvisí s trendem, při němž se část spotřebitelů odklání od velkých obchodních řetězců a dává přednost menším lokálním prodejcům. Souvisí to zejména s řadou afér týkající se kvality potravin v nedávné době.
Zatímco v letech 2005 až 2008 český trh s biopotravinami rostl každoročně o desítky procent až na 1,8 miliardy korun, v následujících dvou letech začal v důsledku ekonomické krize stagnovat a obrat byl zhruba 1,6 miliardy korun. Během roku 2011 nastalo mírné oživení, které podle odhadů pokračovalo loni a odhaduje se i pro letošní rok. Zhruba 60 % prodaných biopotravin na českém trh pocházelo v roce 2011 z dovozu. Takřka dvě třetiny biopotravin lidé koupí v obchodních řetězcích. Při přímém prodeji, který se uskutečňuje především přímo na farmách, utratili lidé asi 87 milionů korun.
Bude vás zajímat: Prodejní zahrada, způsob, jak se odlišit od překupníků
Několikaletý rozmach ekofarem v Česku loni výrazně zpomalil, letos dokonce mírně klesá. Na konci letošního srpna jich bylo 3922, což bylo o 12 méně než na konci loňského roku. V předchozích letech přitom ekofarem ročně přibývalo až o desítky procent. Snížení počtu nových ekofarem souvisí s tím, že kvůli vyčerpání peněz byly zastaveny dotace pro nové ekologicky hospodařící zemědělce. Ty by dle dostupných údajů měly být obnoveny v roce 2015. Biofarem by tak v důsledku očekávání nového přílivu peněz mohlo už v příštím roce zase začít přibývat,
vysvětluje Jan Gallas, vedoucí oddělení ekologického zemědělství ministerstva zemědělství.
Podle akčního plánu, který v prosinci 2010 schválila vláda, má vzrůst podíl ekologického zemědělství do roku 2015 na 15 %. Podíl biopotravin na trhu s potravinami by měl ze současného zhruba procenta stoupnout na trojnásobek. Materiál si také klade za cíl obrácení poměru mezi dováženými a domácími biopotravinami ve prospěch tuzemských.