Vlákno názorů k článku Komplikace s uchováním dokladů k DPH v digitální podobě od Petr - Chtěl bych také tímto poděkovat paní redaktorce, která...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 8. 2016 9:17

    Petr (neregistrovaný)

    Chtěl bych také tímto poděkovat paní redaktorce, která naprosto správně uvádí, jaké náležitosti má mít daňový doklad v digitální podobě. Každý takový článek vítám, protože mnozí poskytovatelé kašlou na digitální podpisy a časová razítka a tvrdí, že stačí, aby byl doklad v PDF nebo DOC či XML bez podpisu. Zjevně neviděli zákon o dani z přidané hodnoty.

  • 9. 8. 2016 1:12

    JirkaZ (neregistrovaný)

    ...a nebo si ho přečetli opravdu pořádně.

    Jsou totiž 2 věci :

    1. doklad zaslaný elektronicky - nejčastěji v PDF, který je po přijetí vytištěn a dále se s ním zachází jako s dokladem doručeným např. poštou. Tady opravdu žádný el. podpis není třeba a různí poskytovatelé zdanitelného plnění to vědí - distributoři energií, tel. operátoři atd.

    2. doklad vystavený v elektronické podobě - a o tom pojednává tento článek, kde ten podpis třeba je.

    3. Nicméně největším problémem s uchováváním dokumentů jsou doklady na vytištěné na termotiskárně - např. účtenky za PHM. Tady žádný elektronický doklad nejspíš nepřijde a ten doklad si musí příjemce plnění naskenovat sám a nespíš i sám elektronicky podepsat. Jenomže za doklad odpovídá ten, kdo jej vystavil - a tak si nějak nedovedu představit, že elektronický podpis příjemce může zajistit splnění podmínek dle ZDPH. Příjemce si přece může doklad sám zfalšovat a následně jej opatřit el. podpisem (svým) a časovou značkou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).