Vlákno názorů k článku Víte, za co všechno musíte platit koncesionářské poplatky? Poradíme vám od Tom - Takže jestli to chápu správně, tak když si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 4. 2011 9:02

    Tom (neregistrovaný)
    Takže jestli to chápu správně, tak když si dám například do restaurace klasické rádio a reproduktory, tak musím platit.

    Když si ale do restaurace dám PC, připojím ho na Internet a tutéž stanici budu přijímat jako stream z Internetu a pouštět ho do reproduktorů, tak platit nemusím?!

    V tom případě je mnohem výhodnější si pořídit PC, protože člověk ušetří za poplatky a ještě může přijímat rádia nebo TV z celého světa!
  • 18. 4. 2011 10:12

    Jindřich Šaur

    Ve smyslu tohoto článku ano, protože tam se píše: "Poplatky se platí za zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového či televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů." Pokud ovšem není Internet považován za kabelový systém :-)

    Možná se dívám do špatného zákona, ale zákon 348/2005 v paragrafu 2 říká, že: Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání bez ohledu na způsob příjmu.

    Takže pak je vlastně jedno, co je to za zařízení, ale platí se z něj vždy.

    Kdysi jsem na toto téma diskutoval i s lidmi, kteří se na tvorbě zákona podíleli a museli mi dát za pravdu v tom, že v tomhle ohledu porušuje zákon téměř každý podnikatel, protože podle definice rozhlasového a televizního přijímače by se mělo platit z každého počítače a mobilu. Protože i kdybych si na "hloupém" mobilu jenom nastavil zvonění, které by byla uložená MP3 se záznamem rozhlasového vysílání, dá se to považovat za reprodukci.... Při desítkách počítačů a mobilů ve firmě, by to mohlo být pro někoho docela nepříjemný "zbytečný" výdaj.

    Ale už je to nějaký pátek, tak je možné, že je někde jinde definované "šíření prostřednictvím zemských rádiových vln...."

  • 18. 4. 2011 12:58

    jezevec (neregistrovaný)
    zatím se judikáty kloní k tomu, že pokud má mobil tv/fm tuner, nebo pokud počítač má grafickou kartu s vestavným dvb-t tunerem, je zpoplatněn - pokud počítač přijímá jen data po internetu v prohlížeči, nejedná se o příjem vysílání, i když i takové pokusy už byly.
    jinak za "veřejnou produkci" streamovaného audia z internetu se samozřejmě platí výpalné autorským svazům.
    za sporné považuji judikáty zpoplatňující přijímač bez kabelu, bez antény, průkazně nefunkční, atp - neb dle litery zákona se jedná o zařízení prokazatelně NEzpůsobilé k terestrickému příjmu, tohle nechápu jak se dá prohrát.
  • 18. 4. 2011 13:16

    Jindřich Šaur
    Jak správně píšeš "kloní se k tomu"... Což mi přijde trochu málo, protože nikde není psáno, že to tak musí být.

    Pokud je prokazatelná dekorace (nefunkční stará TV bez antény) považována za TV, ze které se platí poplatky, protože "je to pořád televize", pak bych si dal obrazovku do ledničky a bude to "pořád lednice" :-)

    To je samozřejmě vtípek... Situace kolem poplatků mi ale připadá už delší dobu hodně absurdní :-( Nespočítal už někdo, jestli by nevyšlo levněji poplatky nevybírat? Když vezmu, kolik musí stát celá ta mašinerie procesu výběru, kontrol, uhánění neplatičů, atd, atd....
  • 18. 4. 2011 14:18

    Fido (neregistrovaný)
    Ono je to stejne i s temi analogovymi televizemi. Jedna se o zarizeni technicky nezpusobile k prijmu tv vysilani (resp. bude se jednat az bude analog uplne vypnut na celem uzemi). Ano jde k nemu pripojit set top box ale ten jde pripojit i k monitoru a pritom monitor za prijimac povazovan neni.
  • 22. 4. 2011 13:51

    mluzno (neregistrovaný)
    Celý systém zpoplatnění je poplatný době kdy vzniknul (počátek dvacátého století), a podle mě je přežitý. Tehdy šlo o poplatek za využití "éteru" (vlastnictví přijímací či vysílací stanice), tedy poplatek pro provozovatele sítě vysílačů. Nešlo o poplatek pro rádio/televizi, i když vybrané poplatky právě televize a rádia dostávali, aby mohli plnit éter. Každopádně to bylo v době, kdy vlastnictví rozhlasového, natožpak televizního přijímače bylo jistou výsadou bohatých. Žel bohu je nikdo nezrušil a tak je čím záplatovat rozpočty. (Chybí pár melounků, šup uděláme zátah na neplatiče.)
    Podle logiky věci by placení měla podléhat ta část, která obsahuje tuner (technicky schopný....), tj. buď televiroz s DVB tunerem, nebo set-top-box, nebo další zařízení (tv/r karta v PC, mobil s DVB nebo rozhlasem, ...) pro příjem TV nebo rozhlasu vyjmenovanými kanály (pozemní, kabelové nebo družicové).
    Analogový televizor přestal být okamžikem analogové tmy (už nevim jestli to bylo 8.8.2008 nebo 9.9.2009, nebo až 10.10.2010) zařízením schopným blablabla... .
    O tom jak jsou koncesionářské poplatky přežité svědčí i poslední odstavec článku. Na co je poplatek za televizi, když se český rozhlas na*al do DVB, namísto aby měl svěé vlastní DAB (podobně jako ho má BBC), když už chce vysílat digitálně (stejně dosáhne maximálně podobné kvality jako při vysílání FM). (Ale jak vidno, dosáhne toho, že všichni co přijímaji digitální televizi musí zacvakat aniž by měli rádio.) Možná by to stálo za podnět antimonopolnímu úřadu nebo úřadu pro hospodářskou soutěž. Spotřebitel je jednoznačně nucen platit službu, kterou neobjednal, a možná ani nechce. Sledovat na televizi rozhlas je dost blbé (nevím kolik lidí to běžně dělá, ale kdo to zkusil mi dá za pravdu). Možná by to výhledově mohla zakázat i EU - nadměrný příkon rozhlasového (televizního) přijímače.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).