To jsou všechno normálně splnitelné body, které jsou běžné, byť je pravda, že jsem zažil firmu, kde jsem sice mohl dělat z domu, ale na vlastním pc, což ovšem taky nemusí být problém, pokud zaměstnanci hned při nástupu poskytne zaměstnavatel notebook a ne pc, což vyjde finančně přibližně nastejno.
Jediná imho hloupá věc je § 317 bod 4, protože když můžu a chci pracovat z domu, tak je to logicky zvýhodnění oproti jiným zaměstnancům, kteří by chtěli taky pracovat z domu, ale povaha jejich práce to neumožňuje (např. asistentka, obchodník atp.)
Tak třebas pro mne se změní zásadně. Občas pracuji se svolením zaměstnavatele z domova. Mám služební mobil i notebook. Jenže nově mi zaměstnavatel bude povinně muset platit i internetové připojení. A to neudělá, bude raději trvat na tom, ať přijdu do práce. Takže bych přišel o benefit. Jak tak ten návrh čtu, tak tam prostě není možnost, že bych se dohodl, že pracovat budu v pátek z domova s tím, že bych po zaměnstnavateli internet zaplatit nechtěl.
Někde jinde jsem četl, že tohle není problém. Klasické domácí přípojky typu kabelovka, ADSL, lokální WiFinář, ... jsou dnes za paušál a jelikož by si ten internet zaměstnanec platil stejně, tak na tom nevnikají žádné další náklady a tedy to není potřeba řešit ani podle daného návrhu.
v roce 1998 jsem představil Ministerstvu práce a panu Minisrovi zpracovanou analýzu a koncept aplikace TELECOMMUTINGU v ČR, včetně kompletního přehledu a výsledku ze zahraničí. V té době jsem sám pracoval jako telecommuter pro Izraelsko/Německou společnost.
Po několika jednáních si zástupci ministerstva podklady převzali a .... to byl konec, až do roku 2016, kdy pčichází s legalizací práce z domova. I to je důvod, proč by bez politiky, politiků a jejich chapadel bylo nejen v ČR mnohem lépe.
Zdálo se mi, že inkluze postižených dětí by se měla zavést i do státní správy. Na každém ministerstvu by mělo být povinné procento mentálně retardovaných úředníků, ve vládě povinné procento mentálně retardovaných ministrů, u každého soudu povinné procento mentálně retardovaných soudců ... pak jsem se probudil a uvědomil si, že tenhle nápad už dávno dostal někdo přede mnou….. (© Pavel Hasenkopf)
No a co? Uz davno musi zamestnavatele resit, co kdyz se zamestnanec doma zrani. Je to pracovni uraz? Bezne se resi homeoffice v sede zone. Zamestnanec je rad za tento neoficialni benefit a kdyz se neco stane, tak se zapise do dochazky nahradni volno, dovolena apod. Zamestnanec si stezovat urcite nebude ;) Pokud nekdo snizuje naklady tim, ze ma vsechny zamestnance doma, tak si stejne vybere ty, kteri doma pracovat chcou.
Také jsme malá firma co se přerodila z živnostníků.
Na těch požadavcích nevidím nic divného.
Když by byl zaměstnanec ve firmě, tak mu PC, SW i internet atd. budou beztak platit...
Jedině snad to VPN je věc která spíš záleží na činnosti firmy. Pro, troufám si říci většinu firem, je VPN zbytečná. Nicméně je to jen o tom si VPN nastavit... navíc je např. OpenVPN zdarma.
dalsi nanicovatost socialistickych politiku. proboha proc to nenechaji na zucastnenych stranach, ktere si sami domluvi a zvoli podminky homeoffice v pracovni smlouve, vcetne uhrad za net, elektrinu, uzivani it atd.
proc se musi tato levicacka pakaz aka stat porad s*at do vztahu mezi lidma. z toho je mi na bliti.
"náklady spojené s komunikací mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a další náklady"
- Kdyby to někdo bral doslova, tak co s náklady za Internet a spotřebovanou elektriku? Bude potřeba zvolit spravedlivý model rozúčtování, např. 1/30 měsíčního poplatku za Internet. Elektřina se bude účtovat podle vyhlášky ministerstva podobně jako náhrady za pohonné hmoty, protože se obvykle platí jednou ročně a skutečné náklady by šly rozúčtovat špatně.
a co se uplne vykaslat na nejake vyhlasky ministerstva atd. ale zamestnavatel se domluvi se zamestnancem, ze dostane +1000 mesicne na naklady spojene s homeoffice? nebo300,- ci 4500,- to je uplne fuk. zkratka se domluvi na cifre ktera bude prijatelna pro oba. k cemu na tento primitivni ukon potrebujete proboha stat, ministerstvo, vyhlasky, zakon nebo nejakeho urednika?
No muzu uvest protipriklad z okoli - po dlouhych peripetiich si zena vyridla praci z domu - firemni notebook a simka. Zamestnavatel neni proti, protoze to pro nej nepredstavuje zadne naklady a zvysuje felxibilitu. Ve chvili, kdy by prace znomu znamenala zvysenou financni zatez (i kdyby to byla ta blba tisicovka), tak proste praci z domu zakaze. Do ted je to o dohode, jakmile stat zacne prikazovat, tak omezuje moznosti a samozrejme to nekoho zasahne.
Tahle zmena zadny novy homeworking nezavede (nulova motivace pro), jen nektere existujici zrusi (za vadi podminky, pro ktere ne)
Já mám pocit, že tohle naopak práci z domu podpoří. Dnes je to problém například při vykazování pracovní doby - musíte ji uměle vykazovat včetně přestávek apod (možná to ani nevíte, ale Vaše personalistka to dělá), uznatelnost výdajů/nákladů - jak chcete dnes dát do nákladů internet u zaměstnance, nemluvě o nějaké vyšší částce v případě nákladnějšího zřízení připojení. to samé spotřebovaná elektřina.
Já tam krom toho "socialistického" umožnění styku s ostatními pracovníky nic závadného nevidím.
Naopak. Konečně bude možno naplno přiznat, že pracovník maká z domova.