Nový občanský zákoník zavedl od roku 2014 institut rodinného závodu. Jeho založením mohou spolu s podnikatelem fyzickou osobou podnikat i ostatní rodinní příslušníci, aniž by uzavírali pracovní smlouvu či vlastnili živnostenské oprávnění. Ovšem od samého počátku nebylo zřejmé, jak nakládat s případnými podíly na příjmech a výdajích, které by na členy rodinného závodu podnikající osoba přerozdělila.
Rodinný závod není právnická osoba
Založením rodinného závodu nevzniká právnická osoba, nezapisuje se do obchodního ani jiného veřejného rejstříku. Jedná se o smluvně ošetřenou spolupráci fyzických osob v rodině. Kupříkladu kamenný nebo internetový obchod, pekárna či jakákoliv jiná provozovna. Výhodou rodinného závodu je, že si členové vzájemně upraví práva a povinnosti, podíly na zisku apod. Navíc nehrozí postih ze strany inspektorátu práce, který v situacích přistižení člena rodiny při výkonu práce na pracovišti kontrolované osoby a nedoložení právního vztahu vyměřují sankce za nelegální zaměstnávání. Výjimku mají pouze manželé a děti podnikatele. Jakákoliv jiná (byť nezištná pomoc) příbuzného se v konečném efektu nemusí vyplatit. Přestože se minimální sankce za nelegální zaměstnávání od roku 2015 snížila, jedná se stále o poměrně vysokou částku (50 tisíc korun).
Rodinný závod v paragrafech
Rodinný závod je možné charakterizovat jako speciální typ obchodního závodu. Za rodinný závod se dle § 700 nového občanského zákoníku považuje závod, ve kterém společně pracují manželé nebo alespoň jeden z manželů a jejich příbuzní až do třetího stupně nebo osoby s manželi sešvagřené až do druhého stupně a jenž je ve vlastnictví některého z nich. Účastníky mohou být dokonce i osoby, které trvale pracují pro rodinu. Rodinný závod tedy není charakterizován předmětem podnikání, ale osobami, jenž se na jeho provozu podílejí. Nejde o právní subjekt, ale z hlediska právní teorie o věc hromadnou. V případě rodinného závodu se nejedná a ani nesmí jednat o práva a povinnosti vzniklé založením obchodní společnosti nebo družstva na základě společenské smlouvy, smlouvy o tichém společenství ani o pracovní poměry uzavřené mezi členy rodiny.
Podrobněji: Podnikáte a potřebujete pomoc rodiny? Založte si rodinný závod
Členové rodinného závodu a zdanění jejich příjmů
Členové rodinného závodu tedy nejsou společníky, zaměstnanci, ale nemusí být nutně ani podnikateli. Rodinný závod může fungovat tak, že pouze jediný člen bude mít živnostenské oprávnění k činnosti tohoto závodu. A jak to bude s případnými podíly na zisku? Již počátkem loňského roku vysvětlila pro server Podnikatel.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství, že přestože se v případě rodinného závodu běžně hovoří o zdanění vyplacených podílů na zisku, skutečnost je jiná. Princip rozdělení a zdanění příjmů je obdobný jako u příjmů spoluvlastníka dle § 11 zákona o daních z příjmů, tj. podíl na příjmech a výdajích, případně podíl na výsledku hospodaření. Příjmy z rodinného závodu jeho členové zdaňují dle § 7 zákona o daních z příjmů a příjmy a výdaje rozdělují v souladu s § 12 zákona o daních z příjmů.
Od roku 2015 se ovšem úprava přerozdělení příjmů členů rodiny zúčastněných na provozu rodinného závodu přesouvá z ustanovení § 12 do ustanovení § 13. Člen rodiny zúčastněný na provozu rodinného závodu je spolupracující osobou. Je tak možné rozdělit příjmy a výdaje mezi poplatníka a s ním spolupracující osoby, a to za splnění podmínek stanovených v § 13 zákona o daních z příjmů. Tím se prakticky vyřešila situace případných členů rodiny nežijících ve společně hospodařící domácnosti s poplatníkem, který na ně hodlal přerozdělit příjmy.
Spolupracující osobou je v souladu s novelizovaným § 13:
- a) spolupracující manžel,
- b) spolupracující osoba žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti,
- c) člen rodiny zúčastněný na provozu rodinného závodu.
Stejně tak je zde řešena problematika výše podílu na příjmech a výdajích. Příjmy a výdaje se rozdělují tak, aby
- a) podíl příjmů a výdajů připadající na spolupracující osoby nečinil v úhrnu více než 30 %
- b) částka, o kterou příjmy převyšují výdaje, činila za zdaňovací období nejvýše 180 000 Kč a za každý započatý kalendářní měsíc spolupráce nejvýše 15 000 Kč.
Pokud je spolupracující osobou pouze manžel, příjmy a výdaje se rozdělují tak, aby
- a) podíl příjmů a výdajů připadající na manžela nečinil více než 50 %,
- b) částka, o kterou příjmy převyšují výdaje, činila za zdaňovací období nejvýše 540 000 Kč a za každý započatý kalendářní měsíc spolupráce nejvýše 45 000 Kč.
Sociální a zdravotní pojištění
Díky přesunu této problematiky pod ustanovení § 13 zákona o daních z příjmů je zřejmý i postup odvodu sociálního a zdravotního pojištění. V této oblasti panovaly největší nejasnosti. Na což server Podnikatel.cz reagoval článkem Zmatky kolem rodinného závodu. Úřady neví, jak podnikání příbuzných danit
Spolupracující osoba musí být přihlášena u České správy sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovny. Povinnost platby minimálních záloh se nijak neliší od osob samostatně výdělečně činných. Odvíjí se od skutečnosti, zda se jedná o spolupracující osobu hlavní nebo jen vedlejší (např. zaměstnanci, důchodci atd.). Doplatek pojistného a případná výše záloh na další období se stanoví po podání přehledu o příjmech a výdajích. Závisí rovněž od vypočteného vyměřovacího základu. Ovšem oznámení spolupráce musí být učiněno v okamžiku jejího zahájení. Rozhodně tak nelze učinit až při podání přehledu. Hrozí udělení pokuty a u spolupracujících osob vykonávajících hlavní SVČ i dopočtení penále.