Kontrolu nemocného zaměstnance může provádět jak Česká správa sociálního zabezpečení, která tak činí většinou namátkově, tak je kontrola možná také ze strany zaměstnavatele. Ten může zaměstnance na neschopence kontrolovat v době prvních 14 dnů, kdy mu vyplácí náhradu mzdy.
Psali jsme: Kontroly na neschopence posílá ČSSZ namátkově. Loni odhalila téměř 4000 hříšníků
Zaměstnavatel má při kontrole nemocných omezené pravomoci
Zaměstnavatel může kontrolovat pouze to, zda je jeho zaměstnanec na neschopence v místě pobytu. Tedy na adrese, kterou uvedl lékaři, a zda dodržuje dobu a rozsah povolených vycházek.
Zaměstnavatel však nemůže kontrolovat léčebný režim předepsaný lékařem. K tomu nemá oprávnění ani potřebné lékařské vzdělání. Kontrolovat může jen povinnosti režimu dočasně práce neschopného zaměstnance stanovené lékařem.
Čtěte také: Změny v nemocenském pojištění pro rok 2018 (některé i dříve)
Zaměstnavatel rovněž není oprávněný kontrolovat, jakou činností se zaměstnanec v době nemoci zabývá. Nemocný zaměstnanec může například vyklízet sklep nebo pracovat na záhonku a dodržování podmínek režimu z pohledu zaměstnavatele tím není porušeno, jelikož se vyskytuje v určeném místě pobytu. Zaměstnavatel však může na tuto skutečnost upozornit ošetřujícího lékaře a ten posoudí, zda je taková činnost v souladu se stanovenou diagnózou.
Pokud nebude člověk na neschopence během kontroly k zastižení, bude mu zasláno oznámení o provedené kontrole a porušení režimu. Záznam je také předán okresní správě sociálního zabezpečení a ošetřujícímu lékaři.
Psali jsme: Vyšší nemocenské pro dlouhodobě nemocné zaměstnance i OSVČ
Zhodnocení závažnosti porušení režimu práce neschopného zaměstnance je plně v kompetenci samotného zaměstnavatele. Zákoník práce mu umožňuje se zřetelem na závažnost porušení náhradu mzdy nebo platu snížit nebo neposkytnout, a to i zpětně. V žádném případě nelze za takové porušení snížit zaměstnanci mzdu nebo odebrat osobní hodnocení.