Česká správa sociálního zabezpečení uskutečnila v minulém roce 146 857 kontrol. Při nich přistihla 3778 pojištěnců porušujících stanovený režim “na neschopence”. Nejvíce hříšníků, kteří porušili režim dočasně práceneschopných, bylo evidováno v Plzeňském kraji.
Čtěte také: Změny v nemocenském pojištění pro rok 2018 (některé i dříve)
Lidé stonající takzvaně na neschopenku jsou povinni dodržovat režim, který jim stanovil ošetřující lékař,
uvádí mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Mají však další povinnosti, které musí zajistit.
- sdělit adresu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti, a to svému ošetřujícímu lékaři,
- označit byt a zvonek jmenovkou,
- dodržovat vycházky určené ošetřujícím lékařem.
Co se týká vycházek, ty jsou zpravidla povoleny nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin.
Kontroly ze strany České správy sociálního zabezpečení míří mezi práceneschopné pojištěnce většinou namátkově. Mohou ale probíhat také na podnět zaměstnavatele či ošetřujícího lékaře.
OSSZ může posílat kontrolory mezi pojištěnce na neschopence po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti. Kontroloři se musí prokázat průkazem kontrolora a do tzv. neschopenky zaznamenat údaje o kontrole.
Čtěte také: Vyšší nemocenské pro dlouhodobě nemocné zaměstnance i OSVČ
Jestliže není pojištěnec na neschopence zajištěn na adrese místa pobytu nebo jinak porušil stanovený režim práceneschopného, zahájí okresní správa sociálního zabezpečení správní řízení, ve kterém může být rozhodnuto o krácení nebo odnětí nemocenského. Při porušení režimu zašle okresní správa sociálního zabezpečení dočasně práceneschopnému pojištěnci, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli záznam o kontrole,
uzavírá Buraňová.