Kratochvíl: Marasmus je ve všech sférách

23. 11. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 329515
Tiskem proběhla zpráva, že divadelní podnikatel Petr Kratochvíl prodává svůj podíl v Ta Fantastice a přesouvá investice do zahraničí. Česko nepovažuje za právní stát a vidí v něm jen socialistický balast a marasmus. Přehání?

Petr Kratochvíl, s Lucií Bílou spolumajitel Divadla Ta Fantastika, se díky svým sporům o grantový systém pražského magistrátu a evropským žalobám stal asi nejviditelnějším, nejznámějším a nejmedializova­nějším porevolučním divadelním podnikatelem. Čtěte více: Divadlo s.r.o. – divadelní podnikání po česku 

Bulvár ho posadil na 21. místo padesátky nejvlivnějších lidí českého showbusinessu. Novinkou posledních dní je prodej Kratochvílova padesátiprocentního podílu v divadle výkonnému řediteli Juliu Hirschovi a Kratochvílovo stažení se z domácí kulturně-podnikatelské sféry. A seriozní deníky přinesly Kratochvílova vyhrocená prohlášení.

Česko? Socialistický marasmus

Nemám už chuť tady podnikat. Nežijeme bohužel v právním státě, kde by se dalo podnikat podle jasných pravidel. Patnáct let jsem se staral o malé divadlo, platil daně, všechny instituce mi daly za pravdu, že grantový systém je protiprávní, ale nic se nestalo a preferováni jsou nadále ti druzí, kteří je neplatí, citovalo Kratochvíla 20.11. Právo. Nemám už chuť prokousávat se socialistickým balastem, který nás všechny obklopuje a v němž nikdo netouží po změně, dodal Kratochvíl a ubezpečil, že žaloba u Evropského soudního dvora, kterou podal, trvá. Čekám na rozhodnutí, které, jak doufám, mi dá za pravdu. To chci dotáhnout do tečky. Kratochvíl si pro Právo ještě posteskl: Ono se stejně nic nestane, protože tady je to v lidech a ti si stejně najdou cestičky, aby si přišli na své. Ten marasmus je totiž ve všech sférách, nejen v divadle. Čtěte více: Návštěva divadla může být pro manažera osvěžující

Jak často chodíte do divadla?

Jsem unavený z toho, že mi všechny instituce daly za pravdu, a přesto to nikoho nezajímá. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ministr kultury i ministr financí mi dali za pravdu, že grantový systém je protiprávní. Pražský magistrát jej ale znovu vrátil nazpátek. Nemám už vůbec chuť pokračovat, cítím se diskriminován a nemám dojem, že žiji v právním státě. Už nechci polemizovat s demagogy, svěřil Kratochvíl Hospodářským novinám 19.11. Tam je to strašně jednoduché, jasné, čisté a průhledné. Kdežto tady zašmodrchané takovým tím socialistickým balastem a spoustou krásných slov, která nikam nevedou, srovnal Kratochvíl Spojené státy a Česko.

To, jak dopadly volby v krajích a do senátu, a návrat komunistů byla poslední kapka, informoval Kratochvíl, který své divadlo založil na začátku 80. let v USA a po roce 1989 ho přesunul do Prahy, v Lidových novinách 19.11. Z Česka, které podle něj není právním státem, přesunuje své podnikatelské aktivity do zahraničí, mluví o nabídkách právě ve Spojených státech. Čtěte více: Podpora veřejné kulturní služby nebo zvýšení podnikatelské­ho zisku?

Nekřivte trh

O co vlastně ve vztahu ke grantům Kratochvílovi šlo a jde? Aby město z veřejných peněz nepodporovalo buď žádné podnikatelské divadelní subjekty nebo všechny. Stav, kdy někdo dostane a jiný ne, považuje za diskriminaci a křivení trhu. Čtěte více: Dvojí metr na podnikatele a neziskový sektor

Nechci teď řešit, jaký dopad může mít Kratochvílův krok a jeho veřejná prohlášení na oblast pražské divadelní scény. Ani mě v tuto chvíli nezajímá jeho názor na granty, ani rozdíl v tom, co je v divadle komerční podnikání a co má umělečtější ambice. Spíš mě zajímá obecnější rovina jeho názorů.

První asociace: volby

Komunisté jsou v krajských vládách, kam je pozvala ČSSD. A předseda strany Jiří Paroubek tvrdí: Lidé si zvyknou na leccos. Lidé si zvyknou, když bude dobře fungovat koalice s lidovci, a když s komunisty, tak samozřejmě i na ni. Lidé přece nebudou měnit věci, které jim vyhovují. (Mladá fronta Dnes 12.11.) U takového prohlášení běhá mráz po zádech. Čtěte více: Modrý pták odstřelen, arogance hnula žlučí voličů

MM 25 baliček

Druhá asociace: unavený prezident

Prezident Václav Klaus měl dost energie na svoji irskou antilisabonskou misi. Na to, aby se zúčastnil oslav 17. listopadu, byl však příliš unavený, a tak si zjednal (divadelní terminologií) záskok. Chvíli po té, co se komunisté vyšplhali až do krajských vlád, se od prezidenta, s ohledem na jeho symbolickou roli, dalo čekat víc. Minimálně to, že svou přítomností dodá 17. listopadu váhu, kterou si zaslouží, a letos o to spíš…

Podtrženo sečteno, nemá vlastně podnikatel Petr Kratochvíl recht?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).