Poslanecká sněmovna podpořila v prvním čtení návrh novely zákona o zaměstnanosti. Podstatou novely je zavedení kurzarbeitu, tedy opatření, které při závažných hospodářských potížích umožní zachovat pracovní místa a po přechodnou dobu tak pomůže českým firmám i jejich zaměstnancům.
Plánované spuštění kurzarbeitu od 1. 11. 2020 tak zřejmě nahradí dočasné prodloužení programu Antivirus. Přestože jsme usilovali o zkrácení standardních legislativních lhůt, nepodařilo se, a projednání kurzarbeitu se tak prodlouží. Tím se posune i jeho plánované spuštění na začátku listopadu. Firmy a zaměstnanci se ale nemusí obávat komplikací, Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhne prodloužení režimů A a B programu Antivirus,
uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Kurzarbeit bude dle návrhu MPSV spuštěn nařízením vlády při ekonomické recesi nebo mimořádných událostech, jako jsou například živelní pohromy, pandemie, kyber útok apod.
Kurzarbeit zajistí:
- zaměstnanec bude nadále zaměstnán a nepřijde o příjem
- zaměstnavateli klesnou mzdové náklady související s náhradou mzdy
- státu nebudou vznikat náklady související s nezaměstnaností
- bude udržena domácí spotřeba stimulující hospodářský růst
Podmínky k využití zaměstnavatelem:
- rozsah překážek v práci musí být v průměru v rozsahu 20 % až 80 % stanovené pracovní doby zaměstnance
- podpora se týká pouze stálých zaměstnanců, kteří jsou u zaměstnavatele alespoň 3 měsíce a mají smlouvu na dobu neurčitou
Úřad práce bude zaměstnancům, kteří splní tyto podmínky, vyplácet příspěvek v částečné zaměstnanosti. Ten jim po dobu krize nahradí významnou část jejich předchozí čisté mzdy.
Podpora pro zaměstnance
- po dobu, kdy zaměstnanec nepracuje, obdrží podporu ve výši 70 % svého předcházejícího čistého výdělku
- podpora bude zastropována na úrovni průměrné mzdy (vypočte se jako průměrný příjem z 1. až 3. čtvrtletí)
- podporu bude možné pobírat maximálně po dobu 12 měsíců