Kvůli opatřením nemůže dodat zboží či službu včas. Za nedodržení lhůty ale platí

4. 12. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Opatření spojená s pandemií znemožňují některým podnikatelům plnit zakázky včas. I přesto jim však hrozí od úřadů pokuty za nedodržení lhůt.

Na problematiku upozorňuje Hospodářská komora ČR, která se obrátila na vládu s požadavkem, aby úřady sankce neuplatňovaly. Vláda však odmítla vyhovět. 

Navzdory situaci, kdy vláda řemeslníkům, osobám samostatně výdělečně činným a podnikům zakázala nebo ztížila, případně fakticky úplně znemožnila včas plnit závazky vyplývající ze smluv uzavřených na základě veřejných soutěží a zakázek, veřejnoprávní úřady a instituce z pozice odběratelů udělují podnikatelům pokuty za prodlení s dodáním zboží nebo služeb. 

Hospodářská komora se obrátila nejen na vládu, ale i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Asociaci krajů a Svaz měst a obcí ČR, aby se problémem zabývaly. Navrhovala, aby tyto centrální subjekty vydaly doporučení institucím a úřadům ve své metodické pravomoci v tom smyslu, že by se smluvní sankce za prodlení vůči podnikatelům v případech způsobených krizovými opatřeními státu neuplatňovaly.

„Pokud je někde prostor, jak může stát pomoci podnikatelům, pak je to přesně tady. Nechceme přitom, aby úřady plošně pardonovaly pokuty. Chceme, aby úřady vzaly v potaz dlouhodobě existující mimořádnou situaci a aby se se svými dodavateli dohodly na úpravě smluvních závazků nebo prodloužení termínů dodání služeb nebo zboží, neboť jim nebo jejich subdodavatelům stát zakázal podnikat nebo je přinejmenším alespoň omezil v podnikání, a nemohou tak plnit lhůty,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že centralizovaný metodický pokyn či doporučení vláda organizačním složkám státu (OSS) dávat nemůže.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Nedodrží termín, uhradí pokutu

Prakticky všechny smlouvy uzavírané na základě výběrových řízení obsahují ustanovení obsahující penále nebo smluvní pokutu za nedodržení termínu dodávky zboží nebo služeb. Tyto sazby pokut jsou přitom zpravidla vysoké. Často se jedná o veřejné zakázky vysoutěžené ještě před nástupem pandemie, takže tento aspekt v nich není upraven. A pokud chybí smluvní úprava, je zadavatel dnes povinen vystavit za prodlení penalizační fakturu a trvat na jejím proplacení.

„Možnost, že by se sankcionovaný zejména drobný podnikatel dodatečně domohl soudní ochrany je časově i finančně náročná, a případná satisfakce by mnohdy přišla již pozdě, třeba po ukončení podnikání,“ vysvětlil právní expert Hospodářské komory Stanislav Sádovský.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Autor článku

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).