Stále nerozumím tomu, proč by nemocný měl být bez prostředků první tři dny nemoci. Nezrušil tohle ustanovení náhodou ústavní soud? Pokud člověk není simulant, tak mu ty tři dny společně s víkendem na léčbu běžné nemoci obvykle stačí. Takhle bude zase o něco víc finančně nucen nemoc přecházet, což ve výsledku nemůže vést k ničemu dobrému.
osobně jsem míval do 45 let průměr tak 0-3 dny nemocenské ročně a ty 3 dny mně stačily k tomu, aby přešly horečky a přestal jsem prskat bacily na kolegy. Je tedy fakt, že poslední roky přecházím takové nachlazení hůř a potřebuji už spíše týden (max) ročně, ale pořád mně nepřipadá, že bych byl nějaký simulant, kterého je třeba trestat a pěstovat v něm pocit viny vůdči společnosti a zaměstnavateli, abych se začal přemáhat a nemoci se snažil přecházet. Myslím že 50% platu by stačilo na odfiltrování těch co s tím systémem vydrbávají a hlavně, stát by neměl svou neschopnost uhlídat zneužívání nemocenské přehazovat na nemocné ....
Odhaduji ze smyslem toho opatreni je neco jineho. Nektere firmy v dobe kdy nemeli zakazky doporucovali svym zamestnancum at se "hodi marod". Timhle opatrenim to uz sice nebude vyhodne, ale nejak soudruzi zapomneli na to, ze puvodnim smyslem (nedobrovolneho) placeni onoho pojisteni je prave sitauce kdy je clovek opravdu nemocen. Takhle sice musi platit pojisteni, ale prvnich 14 dni si plati sam. V kolika pripadech je clovek nemocen dele nez 14 dni ? To je dobry byznys pro stat.
pokud vás poškodí tři dny bez náhrady mzdy - můžete se na to připojistit za svý. veřejné zdravotní pojištění kryje jen rizika od nějakého (velmi minimálního) limitu spoluúčasti, stejně jako např julínkovné nebo doplatky na léky (u zubaře, za kosmetiku apod)
z výpalného se hradí zdravotní péče těm, kdo platí pojistné malé nebo žádné, ale přesto mají nárok na stejnou péči jako vy. tato péče má nějaký rozpočet a v něm své možnosti. pokud chcete lepší péči než na co stačí zýkladní pojištění - připojistěte se za svý, nebo si vytvořte rezervu. na brejle, na plombu, na doplatek za léky - ano i na první tři dny PN. elementary, watson. .
Podle rozhodnutí ústavního soudu skutečně od 1. 9. 2008 za první tři dny nemoci náleží nemocenské. Ovšem od ledna 2009 se nemocenské vyplácí podle nového zákona, a to až od 15. dne pracovní neschopnosti.
Od 1. do 14. dne se postupuje v souladu se zákoníkem práce, vyplácí se náhrada mzdy, a tu ústavní soud bohužel neřešil. Zaměstnavatel může (pokud si to stanoví vnitřním předpisem) vyplatit náhradu i za první tři dny nemoci, ale tento příjem nebude u zaměstnance od daně z příjmů osvobozený a podléhá i odvodům.
Je ovšem otázkou, kolik takových zaměstnavatelů dobrovolně vyplatí náhradu mzdy nad rámec zákona.
Uz v mnoha jinych diskusich jsem zde psal, ze zamestnanecky vztah je pro mne neprijatelny z hlediska vysoke nesvobody (proto jsem se stal z "donuceni" OSVC). Tohle je krasny priklad. Ja si nastesti zadnou nemocenskou platit nemusim, ale co chudak zamestnanec ? On takovou volbu nema.
Pokud jsem nemocen, tak se chci predevsim uzdravit. To vsak prece neznamena, ze musim pobyvat celou dobu doma nebo se snad doprosovat jak decko nejakych "vychazek", to je absurdni. Ja zadne penize nechci, hlavne kdyz me nebude prudit nejaka kontrola v dobe kdy je mi zle. Tuhle moznost vyberu by snad mohl mit kazdy, ne ?
Stejne tak prvnich 14 dni neplati "zamestnavatel", ale samozrejme zamestnanec protoze ten mu prave vydelava penize. Nevim proc se zde porad tyhle socialisticke principy pretrasaji. Cele je to jen dalsi vizitka smejdskeho statu, ktery umi hlavne brat a nic za to nenabizet.
Obyvateli neboj, po příštích volbách nová vláda zavede povinnou nemocenskou i pro OSVČ. Pak už nám zůstane jen S.R.O. a žít z podílů na zisku, dokud nějakého chytráka nenapadne odvádět sociální pojištění a nemocenskou i z tohoto.
Pocitam s tim, ze s.Skromach zase provede nejakou upravu zakona o zamestnanosti, kterou temer znemozni aby OSVC dodavali svoji praci/sluzby sro v oboru jejich cinnosti. Tohle uz zkousel nekdy v roce 2004, cimz napriklad znemoznil konzultace v oboru IT (firma ma prece konzultanta na par dni zamestnat, ze - pritom o to nestoji ani jedna strana).
Nicmene jsem je predbehl, platny cestovni pas na deset let mam :-) Tak snad nestihnou zavrit hranice ze dne na den ... Tady uz to lepsi nebude.
nechapu proc vsichni chtej bejt "podnikatele" pritom vykonavaj praci stejne jak zamestnanec, spis se to chce zamyslet nad tim co je spatne ze se vyplati pracovat na zivnosnak i jako pokladni v supermarketu, to je podle me chyba!
to co predvadi vlada bohuzel nejsou pravicove reformy ale zmet zakonu od hlupaku co se neumej ani zamyslet a tech 14 dni placenejch zamestnavatelem je toho ukazka. nebo treba ty zeleny karty co maj pomoct proti parazitum na cizincich ale nebudou pro ukrajince, vetnamce a mongoly na kterych se prave parazituje nejvic. a nebo ... fuj, na co sahli to zvorali
a k tem konzultantum v IT bych dodal ze vetsina z nich konzultuje v jedny firme par let, takze zamestnanecky pomer je na miste, stejnak "konzultujou" vetsinou prez nakou dalsi firmu u ktere by klidne zamestnani byt mohli
Není nic špatného na tom, když občan chce být nezávislý. Pro mně stojí svoboda výše, než zaměstnanecké jistoty, protože vím, že jako svobodný, i když se mi nebude dařit, hlady nikdy neumřu (teda pokud se nestanu vlivem nemoci či úrazu invalidou, ale na to mám zase pojistku).
Bylo by na místě rozdělit zaměstnanecký poměr na:
a) klasický zaměstnanecký, pro nějž vyplývají ze zákoníku práce všechny povinnosti a práva
b) kontraktní či námezdní, jakýsi hybrid zaměstnance a OSVČ a obdoba DPP (možnost podat výpověď okamžitě, sám si dobrovolně platit sociální, apod.)