Konkrétní detaily zveřejní ministerstvo financí v pondělí. Desetitisícové sankce, které se u kontrolních hlášení udělují, jsou terčem velké kritiky. Důvodem je mimo jiné i to, že je úřady začaly udělovat zpětně za řadu měsíců staré prohřešky, přestože původně tvrdily, že k pochybením před změnou sankčního režimu nebudou přihlížet.
Čtěte více: Sliby chyby. Úřady začínají pokutovat u kontrolních hlášení i staré prohřešky
Sankce jsou desetitisícové
Od loňského léta se zmírnily pokuty u kontrolních hlášení. Původně nastavené sankce sice zůstaly v platnosti, finanční správa je ale může odpustit. Institut prominutí pokuty se týká pokut v pevné výši 10 000 Kč, 30 000 Kč a 50 000 Kč. Nejnižší pokutu ve výši 1000 Kč sice odpustit nelze, do zákona se však u této sankce doplnil institut vyloučení vzniku pokuty. V případě pokuty ve výši 1000 Kč je tolerováno jedno pochybení pro daný kalendářní rok. Správce daně toto zohlední automaticky bez nutnosti podávat žádost. Co se týče jednotlivých pokut, ty se udělují následovně. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vznikne povinnost uhradit pokutu ve výši
- 1000 Kč, pokud jej dodatečně podá, aniž by k tomu byl vyzván,
- 10 000 Kč, pokud jej podá v náhradní lhůtě poté, co k tomu byl správcem daně vyzván,
- 30 000 Kč, pokud jej nepodá na základě výzvy ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení, nebo
- 50 000 Kč, pokud šlo o řádné hlášení a nepodá jej vůbec nebo ani v náhradní lhůtě.
Na počátku loňského srpna pak vydalo Generální finanční ředitelství (GFŘ) metodiku, ve které určilo, jak mají úřady při promíjení pokut postupovat. Pokud chce podnikatel pokutu odpustit, musí o to úřad požádat. Samotná žádost o prominutí pokuty podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč podle přílohy zákona o správních poplatcích. GFŘ stanovilo 10 ospravedlnitelných důvodů a k nim konkrétní procenta, kolik z pokuty lze odpustit. Tyto důvody jsou však stanoveny značně specificky a naprostá většina podnikatelů nemá šanci s žádostí o prominutí uspět. Například v loňském roce prominuli správci daně u kontrolních hlášení pouze jednu pokutu a navíc ne v celé výši.
Čtěte více: Chcete prominout pokutu u kontrolních hlášení? Podejte žádost a zaplaťte 1000 Kč
Na Slovensku pokuty za 285 tisíc, v Česku za 89 milionů
Co se týče pokut a jejich výše, není bez zajímavosti srovnání se Slovenskem, kde se kontrolní hlášení podávají od roku 2014. Za první dva roky udělila tamní finanční správa v souvislosti s kontrolním hlášení 339 pokut v celkové výši 10 557,10 eur (přibližně 285 tisíc korun). Česká finanční správa zvládla jen za první rok 2035 pokut v celkové výši 89 mil. Kč.
Čtěte více: Kontrolní hlášení mají na Slovensku už dva roky. Zjistili jsme, v čem se liší