Trestní odpovědnost právnických osob nezahrnuje a prozatím ani nebude zahrnovat lichvu. Dál za ní trest bude hrozit stále jen fyzickým osobám. Poslanecká sněmovna předloženou novelu zákona o trestní odpovědnosti firem zamítla hned v úvodním kole. Připravujeme návrh, který by měl být komplexní,
zdůvodňuje odmítnutí ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO. Přiklání se k tomu, že na firmy se budou vztahovat všechny trestné činy kromě těch, které budou v zákoně výslovně uvedeny. Dnes je tomu naopak. Ministryně chce zhodnotit dopady zákona a na základě rozboru připravit svou novelu do poloviny letošního roku.
Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob platí od předloňska. Firmy mohou být stíhány pro téměř 80 trestných činů. Proviní se, jestliže trestný čin spáchají jejich manažeri, zaměstnanci nebo jednatelé, pokud by tím měly získat prospěch. Firmy nebo organizace mohou být odpovědné i tehdy, když se konkrétní viník nenajde. Firmy mohou být trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Soudy mohou společnostem ukládat hlavně majetkové sankce, případně i zákaz činnosti nebo zákaz přijímání dotací. Nejtvrdším trestem je zrušení firmy. Firma nebo organizace může být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.
Předkladatelé novely zákona, tedy skupina poslanců TOP 09 a Starostů, ČSSD a KDU-ČSL, upozorňuje, že k lichevním praktikám se nezřídka uchylují nebankovní poskytovatelé půjček a úvěrů z řad právnických osob. Pokládají proto za jeho velký nedostatek, že se do něho lichva nedostala. Podle bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové zákon postrádá řadu trestných činů. Jmenovala zpronevěru, zneužití informací v obchodním styku a porušení povinnosti pří správě cizího majetku.