Míra nezaměstnanosti v únoru vzrostla na 8,1 %. Bez práce je rekordních 593 683 lidí. Během posledního měsíce se na úřadech práce registrovalo dalších skoro 8 000 Čechů. Takové jsou aktuální údaje Ministerstva práce a sociiálních věcí. Stále zhoršující situaci ale nepociťují jen zaměstnanci nebo lidé bez práce. Do úzkých se čím dál častěji dostávají i zaměstnavatelé. Ti v průzkumu pro agenturu Manpower uvedli, že sehnat skutečně výkonného a loajálního zaměstnance je stále větší problém.
V České republice těžko obsazuje svá pracovní místa 14 % zaměstnavatelů. Jejich požadavky nesplňují nezaměstnaní v celé řadě odvětví. V současné situaci jsou společnosti tlačeny najít cestu, jak zvýšit produktivitu při snížení nákladů na pracovní sílu. Zaměstnavatelé snížili stavy zaměstnanců, a přitom musejí udržet určitou míru produktivity. V důsledku toho rostou požadavky i na pracovní pozice s nízkou kvalifikací,
komentuje situaci Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.
K hlavním důvodům, proč zaměstnavatelé nemohou obsadit volné pozice, patří nedostatek zkušeností uchazečů, jejich nedostatečná kvalifikace a vzdělání, neochota podílet se na flexibilních a alternativních formách úvazků a dále i přehnané finanční nároky a odmítání stěhování se za prací.
Firmy musí odvádět dobrou práci, nemají na to ale dostatečně technicky vybavené a vzdělané pracovníky. Mezi mladými lidmi zájem o technické obory rok od roku klesá a trh kvůli generační obměně přichází o zkušené odborníky. Ti odchází do důchodu bez toho, že by stihli zaučit nově příchozí pracovníky. Navíc s poklesem počtu lidí v produktivním věku a rychlým technologickým pokrokem bude disponibilních vhodných kandidátů na volné technické pozice stále méně. Velký problém pociťují manažeři společností také při obsazování pozic obchodních zástupců.
Deset nejhůře obsaditelných pozic v České republice v roce 2012:
1. Řemeslník
2. Obchodní zástupce
3. Marketing, PR a komunikace
4. IT pracovník (především programátor a vývojář)
5. Šéfkuchař/kuchař
6. Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál
7. Řidič
8. Dělník
9. Úklidový personál
10. Mechanik
Nedostatek talentů nutí zaměstnavatele, aby měnili přístup k náborům a ke způsobu, jakým pracují s lidskými zdroji. Zaměstnavatelé si začínají uvědomovat nutnost rozvoje svých talentů. 29 % z nich už problém s nedostatkem uchazečů řeší vnitrofiremně nabídkou dalšího vzdělávání. Zaměřují se také na individuální rozvoj dovedností, což je moderní cesta, jak nejenom tomuto problému v oblasti lidských zdrojů čelit,
říká Jaroslava Rezlerová.