V loňském roce musel Státní úřad inspekce práce řešit 6670 podnětů ke kontrole, které byly zaslány právě ze strany zaměstnanců.
Nejvíce podnětů se týkalo možného porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů a podmínek, v 1077 případech upozorňovali podatelé na nelegální práci. Dále se zaměstnanci obraceli na inspekci práce kvůli možnému porušení právních předpisů v oblasti zaměstnanosti, další podněty směřovaly do oblasti bezpečnosti práce.
Čtěte také: 5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“
Na základě podnětů musí inspekce práce provést u zaměstnavatele kontrolu. Předmětem této kontroly je především dodržování právních předpisů v oblasti, na kterou podnět upozorňuje. Po ukončení kontroly je podateli podnětu (pokud podatel podnětu uvedl doručovací adresu) zaslána písemná informace o výsledku spolu se sdělením, zda byly skutečnosti uváděné v podnětu kontrolou potvrzeny,
informuje Státní úřad inspekce práce na svém webu.
Obrátit se s podnětem na prošetření může zaměstnanec několika způsoby. Informovat úřad lze písemně poštou, osobně nebo telefonicky. Ale také elektronicky.
Podnět je možné podat ale také anonymně. Psali jsme: Jak poslat na firmu kontrolu? Anonymním e-mailem. Potvrzuje to inspekce práce