Dobrý den, právě jsem to řešil se svým finančním úřadem, a bylo mi řečeno, že pokud splňuji všechny podmínky a mým jediným příjmem mimo podnikání jsou pouze dividendy z USA (zdaněné srážkovou daní), tak mohu využít režimu paušální daně a nemusím podávat daňové přiznání. Můžete to potvrdit? Měl jsem za to, že české dividendy sice uvádět nemusím, ale že zahraniční dividendy uvést musím, i když už mi chodí zdaněné srážkovou daní. Prý ale v tomto případě režimu paušální daně nemusím. Je to opravdu tak, nebo to stále není jasné?
Jde o to, ze zakon hovori presne o “dani vybirane srazkou podle zvlastni sazby dane” tim je myslena pouze ceska srazkova dan dle §36 zakona o danich z prijmu. Dividendy z USA jsou sice zdaneny jiz v USA nejakou obdobou srazkove dani, ale to je pro CR naprosto irelevantni. V CR mate povinnost takove prijmy zdanit v §8 beznou sazbou dane. U pausalni dane je podminka ze nesmite mit jine prijmy vyssi nez 15% s vyjimkou prijmu osvobozenych a zdanenich srazkou. Jelikoz dividendy z ciziny nespadaji ani do jedne vyjimky ridite se obecne tim, jestli prijem je vyssi nez 15 tisic. Pokud ano, pak nemuzete pouzit pausalni dan. Pokud je prijem nizsi nez 15 tisic pak muzete pausalni dan pouzit. A na zaver jeste jednu radu: financni urad neni poradni organ. Oni vam muzou nakukat uplne cokoliv bez toho, aby za to nesli odpovednost. Pokud chcete odpovednou odpoved musite se obratit na danoveho poradce, ten vam za sve rady ruci a v pripade, ze by vam nahodou poradil spatne, pak vam skodu uhradi jeho pojistovna.
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Mluvil jsem mezitím s paní Kateřinou Illetško z Finanční správy, která má paušální daň pro OSVČ na starosti. Potvrdila mi, že pokud mám pouze příjem z amerických dividend (daněné 15 % stejně jako u nás), mohu stále využít režimu paušální daně a odkázala mě na paragraf 7a, a konkrétně na odstavec (4) zákona o dani z příjmů FO, který to prý nově řeší: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586/zneni-20210101#p7a
"(4) Daň se nerovná paušální dani, pokud poplatník podle odstavce 1 nebo 2, který je daňovým rezidentem České republiky, vyloučí dvojí zdanění příjmů plynoucích ze zdrojů v zahraničí v daňovém přiznání."
Zdá se, že pokud mohu vyloučit dvojí zdanění příjmů (což je případ dividend z USA) tak by neměl být problém využít režim paušální daně. Nebo stále nesouhlasíte?
V každém případě děkuji za Vaši reakci. Jinak jsem zvyklý konzultovat tuto agendu s Finanční správou i proto, že jsou to koneckonců oni, kdo pravidla nastavují a něco po mě chtějí - kdo jiný by tomu měl lépe rozumět? Bohužel si nemohu dovolit najímat si právníky nebo poradce. Jsem jen obyčejný živnostník, který se snaží aspoň trochu šetřit a dlouhodobě investovat, abych přežil v důchodu...
Moje odpověď stále platí. Jakým způsobem jsou dividendy zdaněný v USA vůbec nemá vliv na způsob zdanění v ČR. V ČR jsou zahraniční dividendy daněny v §8. Pouze dividendy od společností v ČR jsou zdaněny srážkovou daní dle §36. (viz §8 odstavec 3 zákona o daních z příjmů)
§7a odstavec 4 naopak vylučuje, abyste použil paušální daň pokud chcete použít tzv. vyloučení dvojího zdanění.
Takže konkrétně Váš případ: Máte dividendy z ciziny, ty se daní v ČR dle §8. Paušální daň lze použít pouze pokud máte příjmy z §8,9,10 nižší než 15 tisíc. To znamená, že pokud máte příjmy z dividend ze zahraničí nižší než 15 tisíc můžete použít paušální daň. Pokud naopak budete mít příjmy z dividend ze zahraniční vyšší než 15 tisíc, pak paušální daň nelze využít.
Jsem daňový poradce a kdybyste zaplatil 1000 Kč za hodinu konzultace, tak to ode mě dostanete na papíře s kulatým razítkem a pokud by byl náhodou v budoucnu problém, tak za Vás všechny úroky a penále zaplatím já. Když se ale splete paní Kateřina Illetško, tak vám nikdo nezaplatí ani korunu a můžete si jít stěžovat třeba na nádraží. Zkuste si vygooglit třeba kauzy "lodníků v Holandsku" nebo "daň z nabytí nemovitostí z bytů v rodinných domech". Tam také radili úředníci z finančních úřadů a spousta lidí na to doplatila.
Nerozumím, jak ten konkrétní paragraf a odstavec potvrzují to, co říkáte.
"Daň se NEROVNÁ paušální dani, pokud poplatník ... VYLOUČÍ zdvojí zdanění"
Z toho vyplývá, že pokud uplatníte v daňovém přiznání zápočet daně zaplacené v USA, pak nemůžete uplatnit paušální daň, ale musíte vyčíslit skutečnou daň.
Nijak z toho nevyplývá, že pokud máte příjmy z dividend v USA vyšší než 15 000 Kč ročně, pak můžete pokračovat v danění v režimu paušální daně. Naopak, z celého toho paragrafu to vypadá, že po překročení 15 000 Kč (z kapitálového majetku, nájmu, a ostatních příjmů DOHROMADY) už musíte podat daňové přiznání a vyčíslit skutečnou daň, a to i z příjmů ze samostatné činnosti podle §7.
Pokud byste zahájil činnost například až 1.7.2021. Pak rozhodné období ve kterém nesmíte mít jiné příjmy vyšší než 15 tisíc je 1.1.-30.6.2021. Pokud v tomto rozhodném období nemáte jiné příjmy vyšší než 15 tisíc pak vám bude vstup do paušálního režimu umožněn. Avšak na konci roku se tento limi 15 tisíc posuzuje znovu a tentokrát za celé zdaňovací období (tedy za celý rok 2021).
Dobry den, pokud budu mit prijem ze zavisle cinnosti 850 tis. Kc v unoru prodam podilove fondy za 40 tis. Kc, vynosy z uroku budu mit 20 tis. Kc. Predpokladam ze budu muset i tak podat danove priznani a danit vydajovym pausalem jako doposud ? Budou i tak podilove fondy osvobozeny od dane, pri splneni mnozstevniho nebo casoveho testu? Diky Novotny
Je potřeba rozlišovat paušální režim a paušální daň. Vstup do paušálního režimu má svoje podmínky. Pokud do něj vstoupíte, pak začnete platit měsíčně 5469 Kč. Na konci roku však musíte posoudit jestli jste ještě splnil i podmínky pro paušální daň (které jsou sice podobné jako pro vstup do paušálního režimu, ale nejsou úplně stejné). Pokud podmínky pro paušální daň splníte pak nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny a tím že jste platit měsíčně 5469 je vaše daňová povinnost splněna. Pokud však podmínky pro paušální daň nesplníte, pak sice jste v paušálním režimu, ale nemá to pro vás žádnou výhodu protože stejně musíte podat daňové přiznání a přehledy jako doposud (platba 5469 Kč se v takovém případě bere jako platba záloh).
Teď konkrétně k Vašemu dotazu. Podmínkou pro paušální daň je, že nesmíte mít jiné příjmy vyšší než 15 tisíc s výjimkou příjmů osvobozených nebo zdaněných srážkovou daní. Prodej podílových listů je za splněný určitých podmínek (příjem za rok do 100 tisíc nebo splnění časového testu 3 roky) osvobozen od daně. Pokud tyto podmínky splníte pak je příjem osvobozen od daně a do limitu 15 tisíc pro paušální daň se nezapočítává. Příjmy z úroků můžou podléhat srážkové dani (například pokud se jedná o úroky na bankovních účtech), ale také nemusí pokud se jedná třeba o úroky ze zápůjčky. Opět, pokud by tedy úroky podléhaly srážkové dani, pak je do limitu pro paušální daň nezapočítáváte.
Podle mě zmínka o formuláři o dvojím zdanění je dost nešťastná a matoucí. Rozhodující podle mě je povinnost podat daňové přiznání. Mám třeba dividendy z GB, které mi v GB nedaní. Nemohu tedy použít zápočet daně, ale daň musím zaplatit celou, protože jsem v zahraničí nic nezaplatil. Teda aspoň doufám. Mám ale povinnost ten příjem uvést do kolonky §8 a podat daňové přiznání. Jakmile to udělám, musím vyplnit i §7 ve skutečné výši a výhoda paušální daně mi odpadá. Nebo snad ne? Musel bych vidět, jak bude za rok vypadat DP.
Lze uplatnit paušální daň pokud během roku uskutečním dva obchody s akciemi a na jednom např. vydělám zisk 100.000,- Kč ( akcie společnosti X, nákup za 1 mil. a prodej za 1,1 mil. ), naopak na druhém prodělám 95.000,- Kč ( akcie společnosti Y, nákup za 900.000,- Kč a prodej za 805.000,- Kč ).
V součtu budu v zisku 5.000,- Kč, což je méně nežli 15.000,- Kč.
Není mi jasné jestli podle § 8 bude rozhodující příjem, který by v tomto příkladu byl 1.905.000,- Kč, nebo pouze dosažený zisk ke zdanění ve výši 5.000,- Kč.
Pokud někdo zná jednoznačnou odpověď, moc děkuji.