Vlákno názorů k článku Lze mít příjmy podle § 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů a platit paušální daň? od Daniel - Dobrý den, právě jsem to řešil se svým...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 1. 2021 13:35

    Daniel

    Dobrý den, právě jsem to řešil se svým finančním úřadem, a bylo mi řečeno, že pokud splňuji všechny podmínky a mým jediným příjmem mimo podnikání jsou pouze dividendy z USA (zdaněné srážkovou daní), tak mohu využít režimu paušální daně a nemusím podávat daňové přiznání. Můžete to potvrdit? Měl jsem za to, že české dividendy sice uvádět nemusím, ale že zahraniční dividendy uvést musím, i když už mi chodí zdaněné srážkovou daní. Prý ale v tomto případě režimu paušální daně nemusím. Je to opravdu tak, nebo to stále není jasné?

  • 6. 1. 2021 19:42

    Ostap Bender

    Domnívám se, že to nějak souvisí s tím, zda má ČR s příslušnou zemí uzavřenu dohodu o zamezení dvojího zdanění a jak je v ní řešeno zdanění dividend.

  • 6. 1. 2021 21:49

    Prochy75

    Jde o to, ze zakon hovori presne o “dani vybirane srazkou podle zvlastni sazby dane” tim je myslena pouze ceska srazkova dan dle §36 zakona o danich z prijmu. Dividendy z USA jsou sice zdaneny jiz v USA nejakou obdobou srazkove dani, ale to je pro CR naprosto irelevantni. V CR mate povinnost takove prijmy zdanit v §8 beznou sazbou dane. U pausalni dane je podminka ze nesmite mit jine prijmy vyssi nez 15% s vyjimkou prijmu osvobozenych a zdanenich srazkou. Jelikoz dividendy z ciziny nespadaji ani do jedne vyjimky ridite se obecne tim, jestli prijem je vyssi nez 15 tisic. Pokud ano, pak nemuzete pouzit pausalni dan. Pokud je prijem nizsi nez 15 tisic pak muzete pausalni dan pouzit. A na zaver jeste jednu radu: financni urad neni poradni organ. Oni vam muzou nakukat uplne cokoliv bez toho, aby za to nesli odpovednost. Pokud chcete odpovednou odpoved musite se obratit na danoveho poradce, ten vam za sve rady ruci a v pripade, ze by vam nahodou poradil spatne, pak vam skodu uhradi jeho pojistovna.

  • 7. 1. 2021 10:15

    Luigi70

    Dobrý den,
    píšete, že u paušální daně platí, že nesmíte mít jiné příjmy vyšší než 15% s vyjímkou příjmů osvobozených a zdaněných srážkou. Chtěl jsem se zeptat, o jakých 15% se zde hovoří? Děkuji

  • 7. 1. 2021 13:38

    Daniel

    Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Mluvil jsem mezitím s paní Kateřinou Illetško z Finanční správy, která má paušální daň pro OSVČ na starosti. Potvrdila mi, že pokud mám pouze příjem z amerických dividend (daněné 15 % stejně jako u nás), mohu stále využít režimu paušální daně a odkázala mě na paragraf 7a, a konkrétně na odstavec (4) zákona o dani z příjmů FO, který to prý nově řeší: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586/zneni-20210101#p7a

    "(4) Daň se nerovná paušální dani, pokud poplatník podle odstavce 1 nebo 2, který je daňovým rezidentem České republiky, vyloučí dvojí zdanění příjmů plynoucích ze zdrojů v zahraničí v daňovém přiznání."

    Zdá se, že pokud mohu vyloučit dvojí zdanění příjmů (což je případ dividend z USA) tak by neměl být problém využít režim paušální daně. Nebo stále nesouhlasíte?

    V každém případě děkuji za Vaši reakci. Jinak jsem zvyklý konzultovat tuto agendu s Finanční správou i proto, že jsou to koneckonců oni, kdo pravidla nastavují a něco po mě chtějí - kdo jiný by tomu měl lépe rozumět? Bohužel si nemohu dovolit najímat si právníky nebo poradce. Jsem jen obyčejný živnostník, který se snaží aspoň trochu šetřit a dlouhodobě investovat, abych přežil v důchodu...

  • 7. 1. 2021 14:09

    Prochy75

    Moje odpověď stále platí. Jakým způsobem jsou dividendy zdaněný v USA vůbec nemá vliv na způsob zdanění v ČR. V ČR jsou zahraniční dividendy daněny v §8. Pouze dividendy od společností v ČR jsou zdaněny srážkovou daní dle §36. (viz §8 odstavec 3 zákona o daních z příjmů)
    §7a odstavec 4 naopak vylučuje, abyste použil paušální daň pokud chcete použít tzv. vyloučení dvojího zdanění.

    Takže konkrétně Váš případ: Máte dividendy z ciziny, ty se daní v ČR dle §8. Paušální daň lze použít pouze pokud máte příjmy z §8,9,10 nižší než 15 tisíc. To znamená, že pokud máte příjmy z dividend ze zahraničí nižší než 15 tisíc můžete použít paušální daň. Pokud naopak budete mít příjmy z dividend ze zahraniční vyšší než 15 tisíc, pak paušální daň nelze využít.

    Jsem daňový poradce a kdybyste zaplatil 1000 Kč za hodinu konzultace, tak to ode mě dostanete na papíře s kulatým razítkem a pokud by byl náhodou v budoucnu problém, tak za Vás všechny úroky a penále zaplatím já. Když se ale splete paní Kateřina Illetško, tak vám nikdo nezaplatí ani korunu a můžete si jít stěžovat třeba na nádraží. Zkuste si vygooglit třeba kauzy "lodníků v Holandsku" nebo "daň z nabytí nemovitostí z bytů v rodinných domech". Tam také radili úředníci z finančních úřadů a spousta lidí na to doplatila.

  • 7. 1. 2021 14:46

    ikv512

    Nerozumím, jak ten konkrétní paragraf a odstavec potvrzují to, co říkáte.

    "Daň se NEROVNÁ paušální dani, pokud poplatník ... VYLOUČÍ zdvojí zdanění"
    Z toho vyplývá, že pokud uplatníte v daňovém přiznání zápočet daně zaplacené v USA, pak nemůžete uplatnit paušální daň, ale musíte vyčíslit skutečnou daň.

    Nijak z toho nevyplývá, že pokud máte příjmy z dividend v USA vyšší než 15 000 Kč ročně, pak můžete pokračovat v danění v režimu paušální daně. Naopak, z celého toho paragrafu to vypadá, že po překročení 15 000 Kč (z kapitálového majetku, nájmu, a ostatních příjmů DOHROMADY) už musíte podat daňové přiznání a vyčíslit skutečnou daň, a to i z příjmů ze samostatné činnosti podle §7.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).