Úchylárna je především zveřejňovat o sobě informace, které mi mohou v nějakém ohledu uškodit. Takového jednání se dopustí jenom pitomec. A jelikož úkolem HR pracovníků je mj. pitomce vyloučit, tak je využití těchto údajů celkem na místě.
Pro většinu lidí, kteří se nehodlají stát celebritami, je ostatně lepší nezveřejňovat o sobě nic. Není totiž jednoduché zavděčit se zároveň, tchýni, zaměstnavateli, kolegům, obchodním partnerům, známým (pravičákům, levičákům, křesťanům, veganům atd.) a ještě k tomu i lidem, které v danou chvíli ani neznáte.
Tohle mě docela děsí. Od jisté doby striktně odlišuji svojí skutečnou a digitální identitu. Jakékoliv veřejné příspěvky na internet nezveřejňuji pod občanským jménem, nezveřejňuji fotografie své osoby veřejným způsobem.
Takže pod mým jménem nejde vyhledat nic zajímavého, jen údaje z veřejných registrů a nějaké hodně staré komentáře v diskusích a mailing listech z doby kdy sem to ještě tolik neřešil.
Ovšem na facebooku mám deset jmenovců a děsím se že nějaký takovýto personalista si mě s nějakým jmenovcem ztotožní.
Ano, tahle naivita ze snad registrace na takove blbosti jako fesjbuk znamena skutecnou identitu dane osoby (zvlaste pokud se jmenuje treba Jan Novak, urcite dokazete presne urcit kdo je kdo) je uzasna. Lustrovat spise takovou firmu, protoze pokud je nekdo tak hloupy ze veri identite na fejsbuku a vyvozuje z toho nejake zavery, je lepsi s nim nic nemit.
Mimochodem, do osobniho zivota uchazece mu nic neni. Toho cloveka ktery strka nos do takovych veci by meli ihned vyrazit. Zkouseli take "lustrovat" na seznamce, blogu o jidle nebo burze zahradkaru ? :-)
Totez plati o LinkedIn dokud uchazec sam neposle odkaz na svuj profil, cimz jej potvrdi.
Usuzovat něco na základě pouhé shody jmen by jistě byla chyba. Ale pokud jí vyloučí například pomocí fotek nebo nějakých jednoznačných údajů, tak nevidím důvod proč to nevzít v úvahu.
Zaměstnavateli sice do osobního života nic není, ale informace veřejně vystavené na internetu už zkrátka soukromé nejsou. Špatné by bylo, kdyby je někdo zveřejnil bez vědomí dotyčného. Ale když si je zveřejnil sám?
takže platí neustále: Každý blb nejraději hledá stejné blby, aby se mohli navzájem oblbovat ještě víc. Rozumného šéfa by mělo zajímat pouze a jedině to, zda je zaměstnanec pro firmu přínosem, ne to, jak se prezentuje na sociálních sítích. Jinak řečeno: Klidně zaměstnám ultranacionalistu, rasistu a nacistu zároveň, pokud bude makat a bude pro firmu přínosem. Co dělá po pracovní době je jeho věc a moje zbytečná starost.
A podle profilu na FB tohle všechno poznáte?!? A pochybuji, že někdo, kdo je ve firmě spokojený, bude riskovat ztrátu dobrého místa. Jo, pokud je zaměstnavatel svině, platící zaměstnance málo, nebo občas vůbec a neustále je buzerující, musí počítat s tím, že zlodějů a donašečů bude mít ve firmě naprostou většinu, ale tohle FB nevyřeší. Takže já se budu zajímat o to, jak zaměstnanec pracuje a co umí, ale také budu pečlivě dbát, aby moji zaměstnanci byli u mne spokojeni. A to, co píšou na FB pak nemusím řešit.
Jo, mohl to tam mít, jen z "legrace", nebo aby zapůsobil jako "drsňák", nebo se "zavděčil kámošům", nebo jen byl třeba fanoušek metalu, nebo je tisíce důvodů, proč to tam mohl mít. Opravdový Satanista by to tam napsané neměl. Jasně, že jedna věc je mít neustále nevhodné příspěvky a fotky (třeba z hospody atd.), ale druhá věc je, že by mohla být chyba někoho hodnotit jen dle příspěvků na FB, které se třeba ani nemusí shodovat s povahou a tím, jaký uchazeč doopravdy je. Např. na FB může prezentovat svou povahu a vystupování jedním způsobem, ale ve skutečnosti může být doopravdy ten člověk úplně jiný (na FB si jen na "někoho hraje", kým ale není). Možná jste přišel o vinikajícího pracovníka, možná jste udělal dobře - ale to se již nedovíte, pokud jste pohovor zrušil.
PS: Tak snad jste již našel někoho, kdo bude mít, dle vás, na FB korektní s správné vyjadřování/názory/obsah/atd.
Myslím si, že i kdyby to měl jen ze srandy, tak jsou to jednou jeho myšlenky a je za ně zodpovědný.
Hodnocení by nemělo být povrchní, ale vezmu-li rozpol v nějaké zásadní myšlence např satanismus vs křesťanství tak nemám chuť takového člověka ani poznat. Ono v rodinné firmě,kde nás je co prstů na jedné ruce musí každý článek dobře zapadat.
Když do emailu přijde 20 životopisů, tak se sice dozvíte o vzdělání a dovednostech. Na pohovoru už můžete ledacos vyčíst z řeči těla a věci mezi řádky, ale během té chvíle stejně uchazeče nepoznáte hlouběji. Proto i takové drobnosti, jako jsou plky na FB můžou s výběrem pomoci. Minimálně oddělit ta nejméně vhodná zrna.
Existuje dost falešných profilů o kterých ani uživatelé neví.
Znám několik lidí, kteří nemají svůj účet na facebooku, ale nějací jejich známí "dobráci" jim účet založí a vystupují pod jejich jménem i tam dají dotyčného fotku. A on se to ani nemusí dozvědět.
Takže usuzovat podle sociálního profilu je demence.
To by bylo moc složité. Jednodušší je, někoho, kdo má na FB ,,nevhodný" profil na pohovor nepozvat. Blbovi nedojde, že validita informací na sociálních sítích je mizivá, protože každý tam prezentuje, čím by chtěl být, ne tím, čím doopravdy je. Koho by také zajímal ,,obyčejný" profil průměrného člověka?
A následně si přečteme, jak zaměstnavatelé nemohou sehnat kvalitní zaměstnance. A bé bé, fňuk, fňuk. To bude zas upřímného brečení od zaměstnavatelů, jedno oko nezůstane suché.
Mám na sociálních sítí spousty profilů s mým jménem, a ani jeden jsem nezakládal já. Všechny jsou žertíky neznámých lidí. Považuji sociální sítě za ztrátu času, a podle toho k nim přistupuji.
Myslím, že brzy se objeví profily perfektně připravené k ohromení budoucích lustrátorů. Bude tam 99 % lží, ale to není lež, protože nikdo netvrdí, že na fb je pravda. Dá se toho využít pro oblbnutí zaměstnavatele, pokud tento věří, že sociální sítě jsou relevantní. Můžete si vymýšlet do alejuja, protože není vaší věcí tam psát pravdu. A když to vypadá hodnověrně, a někdo to bere za pravdu, jeho problém.
Uchazeč má morální povinnost napsat pravdivé CV a říci pravdivé informace u pohovoru.
Co napíše jinam, o tom může bezostyšně lhát jako baron prášil, a pokud umí vytvářet lži hodnověrně, nikdo mu nemůže za zlé, že o sobě na facebooku, twitteru, google plus a dalších vytvoří úchvatný, nádherný dojem, byť zcela lživý. Pokud někdo sbírá drby a rozhoduje se podle nich o tom, koho zaměstná a komu dá peníze, pak jeho chyba a jeho problémy.
Nakonec to dopadne jako v USA, kde se lidé naučili tak dobře lhát a vytvářet dojem ze všech stran, že ani nejtalentovanější psycholog není schopen posoudit, kdo je vhodný zaměstnanec. V zoufalství už ve firmách v USA berou lidi prostě na zkoušku, protože v dojmů už nepozná nikdo nic.
Je to jen otázkou času, strategie dravce a kořisti. Evolučně se vzájemně vylepšují ve schopnostech i strategii. Až bude v info takový chaos a lži, že firmy poznají kulové.
Zase se jenom ukázala naprostá demence HR pracovníků, potažmo zaměstnavatelů. Za prvé, do toho, co dělá zaměstnanec ve svém volném čase vám absolutně nic není a zajímalo by mne, kde berete tu jistotu, že se jedná skutečně o dotyčného zaměstnance. To jako požadují fotku k životopisu, nebo co ? Nikdy jsem se s tím nesetkal, naštěstí. Já například žádný profil nemám a při představě, že nějaký blb se stejným jménem někde na fotce hajluje a kvůli tomu mne firma nepozve na pohovor mě děsí. I když na druhou stranu, kdo by chtěl mít co společného s bandou fízlů a idiotů, že ? Taková firma tady nemá co dělat. Možná tak v Rusku, nebo Číně, ale tady NE !