Než zaměstnat, to radši přijmout pracovníka na živnostenský list. Taková je praxe posledních pár let. Jedním z důvodů jsou vysoké odvody na pojistném. V České republice patří mezi jedny z nejvyšších. Takový je výsledek studie poradenské společnosti Deloitte. Ta se zaměřila na náklady na sociální zabezpečení a čistou mzdu zaměstnanců v 36 státech světa.
Čtěte také: Vychovat si zaměstnance se vyplácí, od letoška i finančně
Na rozdíl od většiny zemí musejí v Česku odvádět zaměstnavatelé státu významně vyšší pojistné, než kolik si na své zabezpečení přispívá sám zaměstnanec,
uvádí Lucie Rytířová, manažerka v daňovém oddělení společnosti Deloitte a dodává: Pojistné odváděné zaměstnavatelem je 34 %, z toho je navíc celých 9 % neomezeno maximální výší. Čeští zaměstnavatelé si proto pořádně rozmýšlejí, zda zaměstnat nové lidi nebo zvýšit mzdy, protože každá koruna hrubé mzdy zaměstnance je stojí více než o třetinu víc.
Čtěte také: Jaké změny čekají zaměstnavatele od roku 2014?
Pokud zaměstnavatel stanoví zaměstnanci částku 100 korun hrubého, stojí ho to ve finále 134 Kč. Cena je navýšena o povinné sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanci náleží pak jen 69 korun, protože ze superhrubé mzdy musí zaplatit daň z příjmu 15 procent.
Zaměstnanec pak zaplatí další sociální a zdravotní pojištění. Z hrubé mzdy 100 korun odvede 11 korun. Ve finále mu zbude asi 51 procent toho, kolik zaplatil zaměstnavatel. Tedy téměř polovina připadne státu (Jedná se o zjednodušený výpočet. V potaz není brána sleva na dani z příjmu na poplatníka ani případné slevy na děti).
Osoby samostatně výdělečně činné platí méně, ale…
Podnikatelé a živnostníci platí na svém pojištění výrazně méně. U nich je základem pro odvod pojistného pouze polovina čistého zisku. To se ale negativně projeví v momentě, kdy oni sami ze systému dávky dostávají. Ty jsou totiž výrazně nižší.
Čtěte také: Šest milionů za švarcsystém, kontroly pokračují i v novém roce
Většina z nich si to ale vůbec neuvědomuje a oceňuje pouze možnost platit méně. A to je i důvod, proč zaměstnavatelé raději nabídnou člověku spolupráci jako OSVČ, u které už zaměstnavatele nestojí navíc ani korunu,
připomíná Rytířová. Její slova doplňuje také Pavel Šnobl, manažer v daňovém oddělení společnosti Deloitte: Pokud vezmeme v úvahu ještě neflexibilní a komplikovaný zákoník práce, nerespektující dnešní situaci na pracovním trhu, není se čemu divit, že zaměstnavatelé obcházejí předpisy a najímají si živnostníky na takzvaný švarcsystém.
Jako živnostník jsem zodpovědný za celou živnost, proto si nemůžu dovolit riskovat a zaměstnávat lidi. Nové zákony a předpisy sice chrání zaměstnance, ale pro živnostníky mohou být likvidační. Na druhé straně je politika naší země, kdy absolutně nevíme, jak se opět s měnící se vládou dané předpisy a zákony změní, vyjádřil se jeden z oslovených majitelů firmy, která své zaměstnance přijímá pouze na živnostenský list, jež nechce být jmenován.
Některé společnosti možnost plného pracovního úvazku i přes vysoké odvody na pojistné pro své zaměstnance vnímají mimo jiné jako výraz toho, že si váží jejich zkušeností, znalostí a odbornosti. Snažíme se zaměstnancům poskytnout maximální komfort v podobě sociálního zajištění a všeobecně určité jistoty stálého zaměstnání dané pracovní smlouvou. Jednoduše jsou pro nás více, než pouze námezdní síly,
prozradil pro Podnikatel.cz jeden z oslovených majitelů firem, Ondřej Hlaváček ze společnosti TechOrg s.r.o. projektování technických zařízení budov.