Vlákno názorů k článku Máme k dispozici zákon o evidenci tržeb (#EET) a už jsme našli problémy od Šíp - Včera v televizi to zaznělo jednoznačně. EET se nakonec...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 6. 2015 7:46

    Šíp (neregistrovaný)

    Včera v televizi to zaznělo jednoznačně.
    EET se nakonec bude týkat absolutně všech a Babiš vůbec neprotestoval !!!
    A pozor - odstavec o maření EET (pokuta až 500 000,-), je šikovná formulace, která může zcela zničit většinu tzv. řemeslníků. Za maření může být totiž považováno i to, že absolutní většina podnikatelů s řemeslnou živností nemá samostatnou živnost na maloobchod !!! Ti poctivý a důslední tuto maloobchodní živnost mají (je to živnost volná).
    Aby to bylo jasné: Prakticky každý, kdo má nějakou řemeslnou živnost, potřebuje nakupovat a de-facto i prodávat, ať už je to spojené s vykonanou prací či bez ní. A na základě Živnostenského zákona musí mít pochopitelně na nákup a prodej živnost na maloobchod. Prakticky žádná řemeslná živnost (až na pár výjimek) nemá současně oprávnění na provozování živnosti řemeslné - odborné a současně prodeje a nákupu !!!
    Takže v okamžiku, kdy vejde povinnost zavádět EET v oblasti maloobchodu, a řemeslníci nebudou mít živnostenský list na maloobchod (a ruku na srdce - kdo z nás řemeslníků nenakupuje a neprodává v rámci své činnosti), tak to bude považováno za maření EET dle platného zákona, a následky budou hrozivé.
    Pochopitelně o těchto detailech se dnes moc nemluví, ale v okamžiku kdy oficiálně vzniknou kontrolní orgány speciálně orientované na EET, tak řemeslníky čeká pohroma. A to už nastalo na Slovensku. Kdo nevěří, ať tam běží.
    Pěkný den.

  • 5. 6. 2015 10:26

    Řemeslník může své a podobné zboží i prodávat (neregistrovaný)

    Nemáte pravdu, § 42 živnostenského zákona umožňuje podnikateli provozujícímu živnost spočívající ve výrobní činnosti jeho výrobky rovnou i prodávat, a stejně tak může kupovat a prodávat výrobky stejného druhu od jiných výrobců. Řemeslník tedy nepotřebuje mít další "papír" na obchodní živnost. Což je výhodné pro uplatnění vyšších paušálních výdajů - samozřejmě do limitu.
    Podle mne se ohledně EET u většiny živnostníků bude týkat výjimka, že tomuto režimu nepodléhají podnikatelé s obratem do 2 milionů Kč ročně. Stačí si pozorně až do konce pročíst návrh zákona o e-evidenci tržeb.
    Takže prakticky všichni neplátci DPH mohou zůstat v klidu...

  • 6. 6. 2015 15:10

    ViR (neregistrovaný)

    Pšššt.... ;)

    BTW. Hranice pro plátce DPH (povinného) je přeci od milionu výše? Člověk by očekával když už se ta, s odpuštěním kokotina EET, bude zavádět, že má jako jeden z hlavních cílů zachytit ty případné švindlíře (jistě existují, to je v každém povolání), kteří část tržeb nějak zatají (či přesměrují do dalšího období) zejména proto, aby se vyhli tomu, stát se povinně plátci. Ale asi mi uniká něco, na co má ekonomicko-právní a účetní kvalifikace nestačí :-)

    (Osobně tu snahu jako člověk chápu, neb nárůst administrativy, a tím i nákladů, kolem DPH je, zejména ve srovnání s vykazováním paušálem, několikanásobný.)

  • 7. 6. 2015 9:35

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    Cílem EET je, aby byl přehled o tržbách hypermarketů. Vedlejším cílem je vytváření atmosféry strachu a kriminalizace na státu nezávislých lidí, protože cílem je postupně zavést totalitu, protože si nedovedou představit, že by svět mohl fungovat jinak. Je to jako když submisivní člověk je v pozici, kde je vyžadována agresivita (dosazuje všude ženy, protože se podvědomě obává konkurence, chytá hady cizíma rukama, silný vliv matky, proto ty ženy). Obvykle totalita vyhovuje submisivním jedincům a tito pak předpokládají, že vyhovuje i ostatním a dostanou-li se do pozice vyžadující agresivitu, usilují o ni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).