Poslanecká sněmovna dnes schválila další dva zákony, které mají pomoci v boji proti daňovým únikům. Jde o zřízení o Centrální evidence účtů a také výzvy k prokazování majetku.
Čtěte také: Evidence účtů a prověřování majetku. Další Babišovy páky proti daňovým únikům
Účty se budou centrálně evidovat
Pokud projde zákon i senátem a podepíše ho prezident, vznikne brzy Centrální evidence účtů. Podle ministerstva financí, které návrh zákona předložilo, systém pomůže v boji proti daňovým únikům a při zajištění výnosů z trestné činnosti, včetně korupce. Registr umožní oprávněným osobám na základě jednoho dotazu nejpozději do 24 hodin zjistit, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt zřízený účet. Rychlé získání informací napomůže vyšší efektivitě v boji proti daňovým únikům či praní špinavých peněz,
tvrdí ministr financí Andrej Babiš.
Evidenci bude spravovat Česká národní banka. Její součástí nebudou údaje o pohybech ani zůstatcích na účtech klientů, ale pouze samotná informace o existenci účtů. Získávat informace z centrální evidence účtů budou moci pouze orgány státní moci vyjmenované v návrhu, které jsou podle zvláštních předpisů oprávněny vyžadovat informace od bank či záložen. Z orgánů činných v trestním řízení se jedná o státní zástupce a předsedu senátu trestního soudu.
Čtěte více: Stát zavede centrální evidenci účtů. Sloužit má k odhalení daňových podvodů
„Kde jste k majetku přišli?“ může se vás zeptat úřad
Už v tomto roce by též měl začít platit zákon, který souvisí s majetkovými přiznáními. Nově bude mít finanční úřad možnost vyzvat lidi, jejichž majetek nad sedm milionů korun bude výrazně převyšovat vykazované příjmy, aby dokázali, jak k tomuto majetku přišli. Zákon se má týkat jen těch, jejichž majetek nad 7 milionů korun neodpovídá zdaňovaným příjmů.
Čtěte také: Prokažte původ majetku. Doplatí živnostníci na to, že nemají každou účtenku?
Proti centrální evidenci účtů a výzvám k prokazování majetku se postavila pravicová opozice. Podle ní vedou oba zákony k omezování osobní svobody a zapříčiní udavačství a postihnou jen poctivé poplatníky. Vy si opravdu myslíte, že tento nástroj, kde důkazní břemeno bude na straně poplatníka, nikoli represivní složky, nebude zneužíván ke konkurenčnímu boji? Že se prostě nenajdou zaměstnanci represivního aparátu, v tomto případě tedy finanční správy, kteří se nedomluví a nenechají si zaplatit od někoho, že mu budou likvidovat konkurenta tím, že ho budou šikanovat?
řekl Miroslav Kalousek, šéf TOP 09.