Poslední den pro podání daňového přiznání je v úterý 3. dubna, a to v případě, že poplatník nevyužívá služeb daňového poradce.
Z příjmů aplikací musejí podnikatelé odvádět daň z příjmů
A danit příjmy musejí i ti podnikatelé, kteří mají příjmy z ubytování či přepravy osob získané prostřednictvím internetových platforem, jako je například Airbnb, Booking, Uber a další. Navíc musejí řešit i daň z přidané hodnoty (DPH).
Čtěte také: Stručný přehled nezdanitelných částí základu daně za rok 2017
Pokud podnikatel fyzická osoba, který si vydělává pomocí těchto aplikací a naplňuje veškeré znaky podnikání, musí příjmy zdanit. Jak upozorňuje finanční správa, jen v ojedinělých případech, když tyto činnosti znaky podnikání nevykazují, se zpravidla bude jednat o příjmy z nájmu nebo ostatní příjmy. Nicméně i tyto příjmy jsou vždy předmětem daně z příjmů fyzických osob,
říká Lukáš Heřtus z tiskového oddělení finanční správy.
Pokud aplikaci využívá podnikatel právnická osoba, pak tyto příjmy získané skrze platformy představují příjmy z veškeré činnosti a z nakládání s veškerým majetkem, které podléhají dani z příjmu právnických osob.
Čtěte také: Pronajímáte nemovitost přes Airbnb? Nezapomeňte příjem správně zdanit
Pozor u aplikací sdílené ekonomiky na DPH
Komplikovanější je pak situace u DPH. Internetové platformy (Airbnb, Uber, a další) jsou pro účely daně z přidané hodnoty (DPH) považovány jako osoby neusazené v tuzemsku.
Poskytovatelé služeb využívající tyto platformy ke své činnosti mají povinnost přiznat DPH z přijaté služby od těchto platforem, které nejčastěji poskytují služby spočívající v použití online platformy, za kterou si účtují servisní poplatek a právě z této služby musí příjemci (např. poskytovatelé ubytování nebo přepravy osob) uhradit DPH v tuzemsku,
varuje Heřtus.
V překladu řečeno, pokud tito příjemci služeb od platforem dosud nejsou registrováni jako plátci DPH, jsou povinni se registrovat z důvodu přijetí této služby jako tzv. identifikovaná osoba.