Medializovaný případ zajišťováků skončil pro podnikatele tresty za podvod

22. 11. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Michal Kovárník, majitel firmy KM Plus, byl spolu s dalšími podnikateli odsouzen za podvodné vylákání evropských dotací.

Firma skončila v úpadku po vydání zajišťovacích příkazů. Správní soudy nicméně vydání zajišťováků uznaly jako oprávněné. Majitele firmy spolu s dalšími policie obvinila ze spáchání zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie. Jak před několika dny informoval server iDnes.cz, krajský soud v Hradci Králové již vynesl rozsudek a podnikatelům udělil tresty v rozmezí pět až sedm let. Ti se na místě odvolali a rozsudek tak není pravomocný.

Zajišťováky byly v pořádku, podnikatelé zosnovali podvod

Případ firmy KM Plus, který byl před lety prezentován jako příklad neoprávněně vydaných zajišťováků, se nakonec ukázal ve zcela jiném světle. Nejenže správní soudy, včetně Nejvyššího správního soudu, uznaly vydání zajišťovacích příkazů jako oprávněné, ale policisté pardubické hospodářské kriminálky následně zahájili i trestní stíhání majitele firmy Michala Kovárníka a dalších tří mužů, které obvinili ze spáchání zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie.

Čtěte více: Příklad dobře vydaných zajišťováků? Podnikatele z Chrudimska obvinila i policie 

Ve spolupráci s dalšími třemi muži měl Kovárník vymyslet a zrealizovat plán, jak podvodným způsobem získat a následně neoprávněně použít evropskou dotaci ve výši 16,4 mil. Kč. Podnikatelé s vědomím, že dodávka strojního zařízení v rámci předmětného projektu zčásti neproběhne vůbec a zčásti bude obchodní společnosti dodáno výrobní zařízení s jinými technickými vlastnostmi a parametry, předstírali existenci řetězových obchodních transakcí (nákupu a prodeje), pomocí nichž uměle navyšovali cenu těchto zařízení tak, že několikanásobně převýšila cenu obvyklou.

Obvinění společně též vytvořili fiktivní smluvní dokumenty, účetní doklady o dodávkách zboží a fiktivní dokumenty k původu stávajících strojů a strojních zařízení, když např. předstírali odprodej části původních zařízení, která měla být nahrazena zařízením z dotace, na společnost působící na Slovensku.

Krajský soud pak před několika dny rozhodl, že se obžalovaní skutečně dopustili zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie. Soud udělil tresty v rozmezí pět až sedm let a odsouzení musí také navrátit podvodně získaných 16,4 milionu korun. Podnikatelům byl také uložen trest zákazu činnosti v rozmezí pět až sedm let. Všichni čtyři se proti rozsudku odvolali, uzavřel server iDnes.cz.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).