Medvěděv "přivezl" miliardy eur pro české firmy

8. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 631791
S návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva se pojí i domluvení řady obchodních kontraktů mezi českými a ruskými firmami. Jejich hodnota dosáhla několika miliard eur.

S návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva se pojí i domluvení řady obchodních kontraktů mezi českými a ruskými firmami. Tuzemský ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kuba a místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov dnes například podepsali deklaraci o partnerství pro modernizaci, a to za přítomnosti hlav obou států.

Jsem rád, že deklarace vytváří také předpoklady pro větší zapojení našich firem do realizace modernizačních investičních projektů v Ruské federaci, komentoval ministr Kuba. Už v listopadu se česko-ruská mezivládní komise shodla na vypracování seznamu česko-ruských projektů, které jsou a budou realizovány v souladu s uzavřenou deklarací. Hodnota projektů zahrnutých do seznamu představuje zatím cca 3 mld. EUR, doplnil Kuba.

Během setkání obou prezidentů navíc došlo k podpisu dalších rámcových i konkrétních dokumentů hospodářské spolupráce. Celkově dosáhl objem těchto kontraktrů asi 2,15 mld. EUR. Za příklad slouží Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou České republiky a Obchodně průmyslovou komorou Ruské federace, která se týká o modernizace a inovačního rozvoje.

Rozvíjet česko-ruskou spolupráci chceme například v oblasti elektroenergetiky a zavádění technologií zaměřených na úsporu energií, ve vývoji a výrobě inovačního zdravotnického a laboratorního diagnostického zařízení, modernizaci vybavení zdravotnických zařízení nebo v rozšíření oblastí využití technologických postupů používaných v jaderném, laserovém a kosmickém výzkumu, uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Obě strany se zavazují v dohodě podporovat spolupráci především v následujících směrech:

  • rozvoj elektroenergetiky a zavádění technologií zaměřených na úsporu energií;
  • zdokonalování dvoustranných dopravních a logistických spojení a rozvoj dopravní infrastruktury;
  • technická restrukturalizace průmyslových podniků;
  • součinnost investičních společností, bank a administrativy regionů Ruské federace při modernizaci objektů infrastruktury a bytového komunálního hospodářství;
  • rozšíření oblastí využití technologických postupů používaných v jaderném, laserovém a kosmickém výzkumu;
  • podpora rozvoje automobilového průmyslu a souvisejících oborů (výrobci automobilů, dealeři, servisní organizace, výrobci automobilových dílů a příslušenství);
  • spolupráce v oblasti vývoje a výroby inovačního zdravotnického a laboratorního diagnostického zařízení, vybavení ambulantních a nemocničních zdravotnických institucí moderním zařízením;
  • podpora spolupráce mezi zdravotnickými institucemi a vědeckými středisky v oblasti nových technologií, včetně otázek prevence a rehabilitace nemocných;
  • vyjasnění možností spolupráce v oblasti farmaceutiky a farmakologie;
  • komercionalizace moderních vědecko-technických výsledků.

Dalšími podepsanými dokumenty stala třeba Dohoda o strategické spolupráci a podpoře financování mezi EGAP a Korporací Ural průmyslový – Ural polární, Dohoda o strategickém financování českými a ruskými bankami projektu „Severnyj širotnyj chod“ mezi Českou exportní bankou a Jamalskou železniční společností, nebo Protokol o provedení změn v Dohodě mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o organizaci oprav vrtulníků typu Mi-24 (Mi-35), Mi-171Š (Mi-8, Mi-7) a jejich modernizaci na území České republiky.

Rusko patří dlouhodobě do TOP 10 hlavních českých zahraničních partnerů a podílí se 4 procenty na celkovém obratu tuzemského zahraničních obchodu. Čtěte také: Ladislav Semetkovský: Rusko je „škola života“

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).