Téměř 1,8 milionu lidí v České republice je držitelem živnostenského oprávnění. Je jím tak každý pátý Čech starší 15 let. Nutno podotknout, že ne všichni z celkového počtu živnostníků živnostenský list využívají. Jak vyplynulo z analýzy, kterou si nechala provést společnost CRIF ‑ Czech Credit Bureau, aktivně s živnostenským listem disponuje 1,4 milionu lidí.
Třetinu z celkového počtu tvoří ženy. Ty většinou podnikají v obchodu, ale také v profesních, vědeckých a technických činnostech. Nejméně jich působí ve stavebnictví.
Psali jsme: Co tlačí podnikatelky k úspěchu? Vytrvalost a touha po samostatnosti
Naše analýza ukázala, že mezi ženami a muži v živnostenském podnikání existují mnohem menší rozdíly než v případě vlastnictví obchodních společností. Ženy například vlastní 17 % obchodních společností, ale podílejí se 33 % na aktivně využívaných živnostenských oprávněních. Obě formy podnikání však mají jeden společný rys – firmy vlastněné ženami působí na trhu kratší dobu než ty ve vlastnictví mužů. Platí tedy, že ženy se do podnikání pustily později a jejich počet se zvyšuje rychleji než počet podnikajících mužů,
říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech Credit Bureau.
Fakt, že se zrychluje nárůst počtu žen podnikatelek, potvrdily také výsledky průzkumu a analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), společnosti Ženy a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), o kterých Podnikatel.cz informoval v nedávném článku Zapomeňte na genderové stereotypy, do podnikání se nyní pouští více žen než mužů.
Z tohoto průzkumu vyplynulo, že za zcela zásadní faktor při rozhodování o oboru podnikání považují ženy možnost skloubit pracovní a rodinný život. Hlavní motivací pro tři čtvrtiny žen je uspořádání pracovní doby, dvě třetiny to považují za cestu k nezávislosti, naopak jen každá sedmá žena chce začít podnikat, protože má podnikatelský nápad.