Člověk se musí nutně ptát po smyslu této šarády. Výběr daní se nezvýšil, spousta živnostníků žije pod permanentní hrozbou pokuty za marginální chyby v řádech korun (zatímco státní úředník neplatí ani za způsobené škody v řádech stamilionů), všechno zdražuje a měsíčně se rozfrcá přes deset milionů na ceny do udavačské hry, nemluvě o reklamě a ceně provozu... No hlavně že se zase kapánek přiživila nenávist mezi lidmi...
Já jsem nikdy nepochopil, co je na té hře udavačského? Ona asi nějaký takový smysl mít měla, přeci jen to má autor v povaze, jenže i zde se stalo to, co se běžně děje: stát to pokazil a tak to nefunguje.
Jde o to, že EET je povinné. A chodí kontroly. Účtenku z EET dostávám všude, včetně trafiky. Každá je odeslaná do systému, takže stát ví přesně, kde kdo za kolik prodal. A mně uniká, jakou informaci vlastně stát získá tím, že mu teď někdo pár těch účtenek opíše? Jediné udávání, co tam teoreticky je, je udávání sebe sama za to, kde nakupuji. Ještě bych chápal, kdyby to byl web, kde budu bonzovat kdo mi kde účtenku nedal. Jenže tak jak to je udělané, tam jen opisují účtenky, které už beztak stát v evidenci má.
Jak to tedy je? Označovat účtenkovku "udavačskou" je jen nějaký folklor, nebo tam skutečně k nějakému udávání dochází? Koho a jak?
Tuhle se jeden od Pirátů v parlamentu rozčiloval, že daňový úředník si v hospodě objednal. Při placení se číšník ptal zda chce účtenku. On řekl, že nechce, nedostal ji a pak číšníkovi dál pokutu.
Naprosto v pořádku. Číšník se nemá ptát, je povinen účtenku vydat a pak ať si s ní host dělá co chce.