Ministerstvo financí neodvedlo u #EET kvalitní práci, kritizují daňoví poradci

10. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Komora daňových poradců ČR zkritizovala ministerstvo financí, které podle ní neodvedlo u zákona o evidenci tržeb kvalitní práci.

Jak upozorňuje Komora daňových poradců ČR (KDP ČR), Generální finanční ředitelství muselo napravit nekvalitní práci ministerstva v metodice. Tou se stanovilo, že u online plateb stačí, pokud je obchodník zaeviduje (a vystaví účtenku) až v okamžiku, kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu plátce (zákazníka) a jejímu odeslání.

Čtěte více: Dobrá zpráva, online platby půjde evidovat, až se e-shop dozví o jejich ověření

Metodika nemá nahrazovat zákon

Ačkoli KDP ČR metodiku vítá, kritizuje ministerstvo, že situaci neřešilo už při projednávání zákona. V únoru 2015 schválila vláda Analýzu evidence tržeb elektronickými prostředky, předloženou ministerstvem financí. Návrh zákona o evidenci byl poté doprovázen Zprávou o hodnocení dopadů regulace, tzv. RIA. Bohužel ani v jednom dokumentu není problematice plateb kartami přes internet věnována náležitá pozornost. Pokud by ministerstvo odvedlo svoji práci pořádně, nemusela by nyní finanční správa tento nedostatek řešit nelegislativním způsobem, upozornil vedoucí Sekce správa daní a poplatků KDP ČR Tomáš Hajdušek.

Daňový poradce Martin Kopecký navíc kritizuje postup, který volí ministerstvo a finanční správa, jelikož podle něj jde proti principům právního státu, zejména proti předvídatelnosti práva. Finanční správa podle názoru komory nemůže nahrazovat řádný legislativní proces. Opakuje se tak situace z loňského roku, kdy metodika finanční správy změnila podstatným způsobem rozsah uplatňování zákona o evidenci tržeb u stravovacích služeb. Fakticky tím zvýhodnila některé poskytovatele stravovacích služeb a zároveň zmařila spoustu práce při zavádění evidence v situacích, kdy se nakonec tržby evidovat nemusely, doplnil Kopecký.

Komora proto vyzvala finanční správu k seriózní debatě nad dalším fungováním elektronické evidence tržeb. Před spuštěním třetí vlny evidence, která s výjimkou řemeslníků bude zahrnovat všechny příjmy z podnikání, je podle komory nyní dostatek času legislativně upravit všechny problémy a nejasnosti, které elektronickou evidenci provází.

Komora se měla vyjádřit v připomínkovém řízení, oponuje ministerstvo

Na kritiku už zareagovalo ministerstvo financí, které jakékoli své pochybení odmítá. Ministerstvo argumentuje tím, že v první polovině roku 2015 prošel zákon připomínkovým řízením, jehož účastníkem byla i KDP ČR. „Žádný z účastníků připomínkového řízení, které má sloužit ke vznesení konkrétních požadavků na úpravy navrhovaného zákona, se kromě obecných proklamací nevyjádřil k technickému aspektu aplikace evidence tržeb při online platbách na internetu, natož aby navrhl jakékoliv řešení. Neučinila tak ani Komora daňových poradců, ani ministerstvo průmyslu a obchodu a ani další připomínková místa,“ uvedlo MF na svém webu.

Podle ministerstva je zavádějící zmínka o nahrazování legislativního procesu metodickými pokyny. Finanční správa prý pouze detailněji zpracovala řešení situací, kdy je evidence tržeb v prostředí online transakcí technicky problematická nebo přímo nerealizovatelná. „Jak je jistě představitelům komory známo, žádný právní předpis nemůže být napsán v takové míře detailu, aby podrobně popisoval veškeré i potenciálně možné konkrétní situace. Tento kazuistický přístup by naopak odporoval obecným pravidlům pro tvorbu legislativy. K tomu právě slouží podrobnější a dovysvětlující metodika, která je postupně doplňována na základě podnětů z praxe. Pokud by metodické pokyny nebyly vydávány, bylo by naopak Ministerstvo financí a Finanční správa pod palbou kritiky, že neposkytují dostatečnou podporu pro dotčené subjekty,“ uzavřelo ministerstvo.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).