Místo odstupného dostala kompenzaci od pracáku. Jde o zdanitelný příjem?

26. 2. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Měla nárok na odstupné, kvůli insolvenci zaměstnavatele ale peníze nedostala. Uplatnila tak nárok na tzv. kompenzaci odstupného. Musí tento příjem zdanit?

Od roku 2012 byl do zákona o zaměstnanosti začleněn nový institut (§ 44b) tzv. kompenzace odstupného. Kompenzaci odstupného vyplácí místně příslušná pobočka Úřadu práce České republiky.

Z dikce zákona o zaměstnanosti před rokem 2012 totiž plynulo, že při vzniku nároku na odstupné se posouvá výplata podpory v nezaměstnanosti o dobu, po kterou měl být bývalý zaměstnanec zabezpečen odstupným bez ohledu na to, zda bylo odstupné skutečně vyplaceno či nikoli. 

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Tím se však někteří uchazeči o zaměstnání bez vlastního zavinění dostávali do situace, kdy byli po dobu několika měsíců zcela bez finančních prostředků. Neměli totiž ani odstupné ani podporu v nezaměstnanosti.

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

Kdo musí podat daňové přiznání za rok 2019 a kdo naopak tuto povinnost nemá?

Kompenzace za nevyplacené odstupné je plněním z uplatňování nástrojů státní politiky zaměstnanosti, které je vypláceno ze zdrojů pasivní politiky zaměstnanosti. 

Kompenzace odstupného je proto jako nástroj státní politiky zaměstnanosti příjmem, který je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů.

Čtěte také: Nehrozí i vám? Přehled nejčastějších chyb v daňových přiznáních

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).