Mistrovské zkoušky nynější Sněmovna neprojedná, pod stůl by ale spadnout neměly

27. 8. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Vláda schválila novelu, která navrací systém mistrovských zkoušek. Je však jasné, že norma nestihne být do voleb schválena.

Nutně to však neznamená, jak psala některá média, že zákon spadne pod stůl. Vláda ji totiž stávající Sněmovně nepředloží. Jak ale upozorňují odborníci, s novou Sněmovnou automaticky vláda nepadá. Může se tak stát, že novým poslancům normu předloží stávající vláda. Na novele je navíc k tomu shoda napříč politickým spektrem a zřejmě by ji tak předložila i vláda složená z jiných stran, než je ta nynější.

Co se dozvíte v článku
  1. Jaké zákony spadnou pod stůl
  2. Mistrovské zkoušky by měly projít i po volbách
  3. Jaké mají být výhody mistrovských zkoušek
  4. Mistrovské zkoušky budou stát 25 tisíc korun
  5. Vznikne evidence „mistrů“

Jaké zákony spadnou pod stůl

V pondělí vláda schválila novelu zákona o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, která zavádí mistrovské zkoušky. Vzhledem k tomu, že volby jsou za necelý měsíc a půl, kdyby vláda novelu předala Sněmovně, spadne pod stůl, jelikož ji Parlament nestihne schválit.

Obecně platí, že dle jednacího řádu Poslanecké sněmovny návrhy zákonů, které jsou ve fázi čtení, nemohou být novou Poslaneckou sněmovnou projednány a jejich legislativní proces končí. V případě, že došlo ke schválení návrhu Poslaneckou sněmovnou, pokračuje legislativní proces dále a zákony jsou projednány Senátem a následně předány k podpisu prezidentu republiky. Pokud dojde ke schválení ze strany Senátu a návrh bude podepsán prezidentem republiky, jedná se o platný zákon. Zákony vrácené Senátem či prezidentem – tyto zákony spadnou tzv. pod stůl.

Mistrovské zkoušky by měly projít i po volbách

Ani jedna ze situací však není případem novely, která zavádí mistrovské zkoušky. Vláda totiž návrh zákona nepostoupila (ani nepostoupí) do stávající Sněmovny. Podle vyjádření advokáta Jiří Matznera pro server Podnikatel.cz bude nová vláda muset absolvovat schvalovací proceduru znovu. Může se ale stát, že nová vláda si návrh osvojí. Vzhledem k tomu, že na novele byla shoda napříč politickým spektrem, není to nepravděpodobné.

Navíc, jak upozornil advokát Ondřej Moravec z Advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, může nastat ještě jedna situace. „Možná je i varianta, že návrh nové Sněmovně předloží stávající vláda, protože zvolením nové PS automaticky nepadá vláda. Naopak, je zvykem, že stará vláda vládne poté, co po volbách podá demisi. Z veřejných vystoupení prezidenta republiky navíc vyplývá, že období do jmenování nové vlády vzešlé z říjnových voleb může být poměrně dlouhé,“ doplnil serveru Podnikatel.cz Ondřej Moravec.

Ať už volby a situace po nich budou s jakýmkoli výsledkem, podnikatelské svazy věří, že novela projde parlamentem co nejrychleji. Hospodářská komora si je vědoma, že poslanci novelu nestihnou do voleb projednat, proto očekává, že nová Sněmovna, i s ohledem na to, že mistrovskou zkoušku podporují strany napříč politickým spektrem, ji projedná co nejrychleji, uvedl Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.

Jaké mají být výhody mistrovských zkoušek

Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se mistrovskými zkouškami vrátí oficiální uznání řemeslníků, což by se mělo odrazit ve vyšším zájmu o tato povolání ze strany mladých lidí, kteří se rozhodují pro svoji profesní dráhu. Zavedení mistrovských zkoušek přinese podle MPO následující přínosy:

  • Prověří a potvrdí odborné profesní dovednosti a znalosti a bude dokladem nejvyššího řemeslného mistrovství.
  • Ocení odborníka, který odvádí vysoce náročnou a kvalitní práci, odpovídajícím postavením jako živnostníka (podnikatele) na trhu i v zaměstnání.
  • Zvýší ochranu veřejného a především privátního spotřebitele, jenž bude mít možnost vybrat si odborníka, který bude garantovat nejvyšší kvalitu práce, realizovat i nejnáročnější řešení a poskytovat komplexní služby.
  • V hospodářsky a kulturně blízkých sousedních zemích (Německo či Rakousko) je mistrovská zkouška zavedený mechanismus, jenž je často vyžadován ve veřejných zakázkách, kterých se dle hospodářských partnerů chtějí účastnit i české firmy a dnes nemohou doložit absolvování této zkoušky (u živnostníka nebo u zaměstnanců).
  • Vytvoří podmínky pro působení autorit, od nichž bude možné se v jednotlivých oborech učit a přebírat zkušenosti, které budou mentorovat nastupující generaci a postupně přispívat ke zvyšování úrovně v příslušném oboru, ke zvyšování společenské prestiže řemesel a v návaznosti na to i ke zvyšování zájmu žáků a jejich rodičů o tyto obory.

Mistrovské zkoušky mají podle návrhu připravovat a organizovat Hospodářská a Agrární komora ČR. Na zkouškách se ale mají podílet i tzv. autorizovaná profesní společenstva, tedy cechy, sdružení apod., zastupující poměrné části držitelů živnostenského nebo jiného oprávnění v daném povolání, a také střední odborné školy.

Mistrovské zkoušky budou stát 25 tisíc korun

Návrh dále počítá s tím, že mistrovských zkoušek se bude moct zúčastnit osoba, která získala střední vzdělání nebo souhrn všech profesních kvalifikací stanovených pro úplnou profesní kvalifikaci v příslušném povolání a 5 let praxe v příslušném povolání v období posledních 10 let a je plně svéprávná, bezúhonná a má státní občanství členského státu Evropské unie.

fin 25 - early cena

Za zkoušku lidé v průměru zaplatí 25 tisíc korun, přičemž půjde o daňově uznatelný výdaj. Podle odhadu Hospodářské komory České republiky se dají očekávat v prvních 5 letech ročně průměrně 2000 vykonaných zkoušek a 1600 vydaných mistrovských listů.

Vznikne evidence „mistrů“

Podle návrhu bude i zřízena veřejná evidence držitelů mistrovského listu, kterou povedou komory a zveřejní ji na svých internetových stránkách komory (a také na stránkách příslušných ministerstev).

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).