Za poslední tři roky několikanásobně vzrostlo množství škodlivého software obsaženého v elektronické poště na 1,2 %. V případě nakažení PC virem jsou nejvíce ohrožena především personální data, obchodní informace a know-how. Přesto, jak uvádí studie organizace InformationWeek, je 70 % firem na takovýto útok nepřipraveno.
Průzkum organizace InformationWeek zjistil, že až 78 % všech e-mailů tvoří ty nevyžádané. Kromě četnosti tzv. spamu se také několikanásobně zvýšil počet škodlivého software, který elektronická pošta obsahuje z 1,2 %. Ten v případě virové nákazy nejvíce ohrožuje personální data, obchodní informace a know-how, ke kterým se hackeři snaží dostat jak z vnějšku z privátních či veřejných sítí, tak i z vnitřku organizace například právě „nakaženou“ poštou. Podle průzkumu 90 % respondentů z řad velkých společností i vládních organizací přiznalo, že již odhalilo nějaký druh narušení svého systému. 70 % dotázaných uvedlo že bezpečnost byla narušena vážným způsobem.
Jako konkrétní případ útoků hackerů byl uváděno například průnik do podnikového informačního systému, zcizení firemních informací, finanční podvody, modifikace dat či napadení podnikové sítě. Téměř třem čtvrtinám subjektů tato napadení způsobila finanční ztráty. Těch, které poskytly konkrétní data, bylo 273 a jejich celkové ztráty způsobené napadením činily více než 265 milionů dolarů. Společnosti v ČR si stále neuvědomují, že informační bezpečnost je nedílnou součástí bezpečnostní strategie. Právě informační bezpečnost v souladu s celkovou bezpečnostní politikou organizace může přinést maximální ochranu všech jejích aktiv. Řešením však není nasazení jednotlivých ochranných produktů, ale integrace všdch procesních postupů a bezpečnostních pravidel do kompaktního celku,
uvedl Marek Chlup, bezpečnostní konzultant společnosti GiTy. Čtěte více: Pomocí systému Paypal můžete platit i faktury