Řada společenství vlastníků jednotek (SVJ) neví, zda musí podat daňové přiznání za rok 2014. Podle odborníků se v posledních dnech množí dotazy zástupců SVJ a někteří z nich jsou dokonce povinností podat přiznání zaskočeni. Zda musí SVJ přiznání podat, se přitom odvíjí o typu příjmů, které SVJ má.
Jak na daň z příjmů?
Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z příjmů věcí krok za krokem.
Kvůli úrokům se již přiznání podávat nemusí
Zorientovat se, zda SVJ musí podat přiznání, není podle odborníků úplně jednoduché. V souvislosti s novým občanským zákoníkem se totiž změnila i pravidla, která se týkají daně z příjmů a SVJ. Do konce roku 2013 platilo, že dani z příjmu podléhaly úroky spořících, termínovaných a podobných účtů. Od roku 2014 je však situace jiná a mnoho SVJ tak přiznání podávat nemusí. I nadále ale zůstávají SVJ poplatníky daně z příjmů právnických osob.
Kdy musí SVJ podat přiznání
Na druhou stranu existují typické skupiny vlastních příjmů společenství, které povinnost podat daňové přiznání vyvolají. Jedná se hlavně o přijaté úroky a poplatky z prodlení od vlastníků za pozdní úhradu zálohových či jiných plateb, přijatá penále ze smluv s třetími stranami, plnění z pojistných smluv, příjmy plynoucí z nakládání s vlastním majetkem společenství atd. S trochou nadsázky by se dalo říct, že přiznání se musí podat pokaždé, když vám uhradí dlužníci poplatky nebo penále, nebo pojišťovna vyplatí pojistnou událost,
doplnil Zdeněk Burda z advokátní kanceláře Martina Kašpara.
Které přijmy dani nepodléhají
Zdeněk Burda zároveň upozornil na to, že dani z příjmu společenství vlastníků podléhají pouze jeho vlastní příjmy. Vyloučena je tak velká skupina přijatých plateb plynoucích z pronájmů a jiného komerčního využití společných částí domu, které nejsou příjmem společenství vlastníků, ale jeho členů, stejné to je třeba také u příjmů z pronájmu reklamní plochy a v dalších podobných případech,
vysvětlil Burda.
Tyto příjmy proto podléhají zdanění výlučně na straně jednotlivých členů společenství vlastníků. SVJ jen vystaví jednotlivým vlastníkům potvrzení o zdanitelných příjmech, kde uvede výši příjmů připadajících na individuálního vlastníka dle spoluvlastnického podílu ke společným částem domu snížené o podíl na výdajích na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů.