Už v roce 2003, když platil Zákon o ochraně osobních údajů, bylo v Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti napsáno: Prokázal, Ověřila. Ta mzdová účetní nebo personalistka, jako zaměstnanec plátce daně nemá žádné právo vzít moje osobní a důvěrné doklady a kopírovat je. Já jako plátce daně, při daňové kontrole správci daně tyto doklady předložím. Ty mzdové účetní a personalistky, to jsou ve většině případů "drbny", které potom tyto údaje probírají jinde. Toto je sice postižitelné, ale v praxi, jak? Když jsem v roce 2003 nastoupila do zaměstnání a tzv. mzdová účetní po mně chtěla rodný list dítěte, úmrtní list manžela, dokonce výměr vdovského důchodu, tak jsem toto odmítla. Výměr vdovského důchodu měla v té době k ničemu, úmrtní list manžela také, rodný list dítěte jsem předložila a když toto chtěla kopírovat, tak jsem toto odmítla. Třepala se vztekem, ale napsala do té kolonky: Ověřila. Ale dodala si tam: Odmítla ofotit doklad. Jestliže rodné číslo je citlivým údajem, nikdo si toto nebude fotit a ukládat. Při finanční kontrole mne úřednice vyzvala, abych jí doklad předložila, ano předložila jsem a ona napsala "ověřeno". Jestli jste si někdo všiml, tak v letošním roce, když ČSSZ rozesílala nové výměry starobních důchodů, už na těch obálkách ani na těch listinách nikde není rodné číslo. Nikde v zákoně o daních z příjmů není napsáno, že musí být v Prohlášení poplatníka uložena kopie takových dokladů. Jestliže v článku píšete, že zaměstnavatel "může", ano nikdo mu v tom nebrání, ale zaměstnanec "nemusí", nikdo ho k tomu nemůže přinutit, žádnými zákonnými prostředky.
To není primárně problém mzdových účetních, ale požadavek zaměstnavatele, který odpovídá za správně zúčtované mzdy a pokud neprokáže ( doložitelně ) může mu být doměřeno, proto, že uplatnil zaměstnanci slevu, kterou nemůže prokázat. Já osobně postupuji podle stanoviska GFŘ, jinak napsáno, kdo nárok nedoloží ( a neumožní kopii zarchivovat ) slevu nedostane a neudělám mu ani roční zúčtování, prostě dostane potvrzení o příjmu a ať si zpracuje daně sám, jak chce a podloží čím chce, hádat se pak může osobně na místně příslušném FÚ taktéž osobně. Pravdu máte pouze v tom, že požadované prokazovací podklady nesmí nikdo nadužívat, tedy prokazuje li poplatník třeba slevu na studenta, doloží a archivuje se v kopii potvrzení školy o studiu ( nebude nikdo požadovat lékařské záznamy a vysvědčení za uplynulých 10 let, fotku, pas a další nesmysly )
Kompletně to máte zde :
Ze stanoviska GFŘ je zajímavá tato pasáž :
Tzn. plátce daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti je daňovým subjektem, který má důkazní břemeno vůči správci daně. Pokud by poplatník odmítl plátci daně poskytnout důkaz o uplatňovaných slevách na dani, nezdanitelných částech základu daně a daňovém zvýhodnění, považuje plátce daně tyto položky za neprokázané podle § 38l zákona o daních z příjmů. Tzn. slevy na dani, nezdanitelné části základu daně, případně daňové zvýhodnění poplatníkovi neposkytne, poplatník je však může uplatnit prostřednictvím daňového přiznání.
Takže já osobně bych Vás vyřešil za 30 vteřin, předáním potvrzení o příjmu a starejte se sama.
Stručné a jednoduché.
Tady se teď rozmáhá "móda" zodpovědnosti za "něco" (za někoho). Zaměstnavatel zodpovídá za zúčtování, ale nesmí si zkopírovat podklady, na základě kterých ho provedl. (A bude spoléhat na to, že dotyčný laskavě doklady včas dodá - pokud bude mít chuť a náladu.) Už jen ten způsob uvažování je "na palici".
Prostě nejsou podklady, nebude zůčtování vůbec nebo nebudou uplatněny slevy apod. Každému normálně myslícímu člověku to musí být jasné.
Milá paní, chápu Vaše rozhořčení, ale jak se tu píše v jedné reakci, nám mzdovým účetním dělá opravdu dobře, nutit si "nedůležité" doklady. Mít zde takových zaměstnanců jako jste vy více, asi by mi hráblo. Je vidět, že jste ještě nenesla zodpovědnost za zákonné zaměstnanecké odvody státním institucím - OSSZ, ZP, FÚ a potom také exekutorům. Toto vše je pod slušnými pokutami a jak si určitě umíte představit, zákony se při kontrole dají vyložit všelijak. Ano, nemusíme tu práci dělat, to je pravda. Ale nejvíc se mě dotklo, že jsme, podle Vás, ve většině případů "drbny".
Zrovna včera se mi jeden zaměstnanec snažil vnutit, že smlouvu k uplatnění životní pojistky od něj v žádné jiné firmě NIKDY nechtěli a že to byly VELKÉ firmy. Jak je možné, že já to chci? Řekla jsem mu, že mu tedy pomůžu s vyplněním daňového přiznání a může si to uplatnit sám za sebe na FÚ. A on mi na to řekl - to by to tam ale po mě taky přece chtěli..... Co dodat. A dál se mě snažil přesvědčit, že já to od něj chtít nemám.....
Miluji takto chytré zaměstnance. Napsala jste, že při kontrole prokážete, vzhledem k tomu, že odpovědnost za slevu má primárně zaměstnavatel bylo by to velice jednoduché - vy neprokážete já nepřiznám slevu. Můžete si jít stěžovat a pokud mi správce daně napíše, že slevu ověřil pak jí mít budete. Slevu na děti si uplatněte v rámci daňového přiznání na svou vlastní odpovědnost. Rodný list běžně potřebujeme pro stanovení náhradní doby při mateřské dovolené do ELDZ. Například rozhodnutí o přiznání důchodu potřebuje zaměstnavatel k prokázání zaměstnání zdravotně znevýhodněné osoby. Jinak zcela běžně, pokud kopíruji rodný list zamazávám údaje, které nepotřebuji, u rozsudku o svěření dítěte vždy zamazávám odůvodnění, zajímá mne pouze výrok soudu "svěřuje se do výchovy a výživy ...."-
Mně to přijde, že jen zbytečně prudíte :-)
Čistě z mého pohledu: nově nastoupivší zaměstnanec, který okamžitě začne pérovat lidi z účtárny a z osobního a poučovat mě o zákonech a o tom, jak mám dělat svoji práci, dostává nálepku "konfliktní typ" a asi tak dva až tři dny na to aby předvedl, že je natolik geniální a mimořádně schopný, aby mu tato drobná charakterová vada byla prominuta. Jinak následuje ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Praktická poznámka pro kolegy podnikatele: měl by ho vyhazovat někdo kdo se s ním ještě nesetkal, aby si to nebral příliš osobně a nezačal ze vzteku posílat různá podání ke všemožným úřadům :-)