Vlákno názorů k článku Mýty a fakta o zastropení výdajových paušálů pro OSVČ od Zdenek - Osobně mám obrat cca 2.4 mil.za rok a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 10. 2014 6:21

    Zdenek (neregistrovaný)

    Osobně mám obrat cca 2.4 mil.za rok a zatím jsem danil paušálem a daň platil v plné výši. Dovolím si nesouhlasit, že zásah není velký. Při podnikání ve službách zkratka naklady nevygenerujete a pro mne asi stejne jako pro dalsich 30 000 prichazi otazka optimalizace dani. Zatim se chci podivat na legalni zdaneni pres jiny stat. Ta by se mela vyplatit jiz pri platbe od cca 40 000 Kc na dani z prijmu. Pokud si zkusíte vypočítat, kolik zaplatim pri uplatneni pausalu 1.2M a zbytek dodanim+soc.zdrav. dojdete asi ke stejnemu nazoru. Tak se mi nabizi spis otazka, jestli to bude skutecne pro stat tak vyhodne,kdyz se necham fyzicky vyplatit na bankovni ucet jinde a tady budu platit jen povinne minimum. U lidi s vyssimi prijmy predpokladam ze si dokazou spocitat zda se jim nadale vyplati setrvat a platit dane zde nebo pobirat nezdanene dividendy ze zahranici.

  • 2. 10. 2014 8:35

    Michal Kubeček (neregistrovaný)

    "Při podnikání ve službách zkratka naklady nevygenerujete" -- a to je přesně podstata problému. Smysl výdajových paušálů totiž nemá být umožnit živnostníkům platit menší daně, ale ušetřit malým živnostníkům administrativu s evidencí příjmů a výdajů (přičemž nevidím žádný důvod, proč by živnostník s obratem 2M ročně neměl být schopen vést aspoň daňovou evidenci). Takže paušály by měly víceméně odpovídat reálné úrovni nákladů; problém je právě v tom, že tomu tak dosud není a v mnoha případech jsou paušály výrazně vyšší než skutečné výdaje.

    U nás bohužel byli po léta živnostníci neúměrně zvýhodněni oproti zaměstnancům (neodpovídejte, prosím, ať si to zkusím; živil jsem se tak třináct let, jen jsem na některé věci (třeba právě na paušály) neměl žaludek), takže když je teď konečně snaha to aspoň trochu narovnat, pochopitelně se bouří a podobně jako pan "Zdenek" vymýšlejí, jak stát ošidit.

  • 2. 10. 2014 10:34

    P2010 (neregistrovaný)

    U nás bohužel byli po léta živnostníci neúměrně zvýhodněni oproti zaměstnancům

    Zase ta nemenna "fysikalni" konstanta ? Ne, zamestnaci jsou leta neumerne znevyhodneni oproti zivnostnikum, tak je veta spravne.

    ale ušetřit malým živnostníkům administrativu s evidencí příjmů a výdajů

    Predevsim naslednou pravni nejistotu v nejasnem a svevolnem vykladu uznani nakladu urady. To je cely problem. Az nebude existovat nutnost se muset handrkovat o sitovy kabel za 50 Kc, zda byl nutnym nakladem, muzeme se bavit o snizovani pausalu.

  • 2. 10. 2014 9:54

    Skeptik (neregistrovaný)

    S tou daňovou optimalizací přes zahraničí se to přeceňuje. Pochybuji, že budete chtít měnit bydliště a tak zřejmě půjdete do zahraniční obchodní společnosti, přes kterou jakoby budete poskytovat služby. Protože ale Vašimi zákazníky patrně i nadále zůstanou české firmy, budou muset srážet českou daň z peněz, které Vám budou posílat do zahraničí (coby tzv. plátci daně). A také bych se obával, že na tuto změnu dodavatele, byť ryze formální, budou hledět s nedůvěrou a někteří na to nepřistoupí a najdou si jiného služebníka. Když máte s daněmi problém, tak prostě tolik nevydělávejte, pracujte třeba jen dopoledne nebo dva dny v týdnu a zbytek se válejte - tyto požitky prozatím nejsou předmětem zdanění...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).