Názor k článku Mýty a realita zrušení karenční doby od poloviny roku 2019 od Karel Novák - Ano, já popravdě nevím, zda zrovna ze sociálního...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 2. 2019 18:50

    Karel Novák (neregistrovaný)

    Ano, já popravdě nevím, zda zrovna ze sociálního a zdravotního, lze u zaměstnance mít nějaké přeplatky. Pak se zaměstnanci něco asi může vrátit a tím mít pocit, že zaplatil víc a vůbec něco platil. Já jen chápu daně malinko jinak i proto, že mám jistou logiku daní vysvětlenou na politické úrovni.

    Sice se zde daně jmenují daně z příjmu fyzických osob, ale ve své podstatě je zde spíše zdaněn tvořený zisk. Zdaňovat lidi je totiž poměrně náročné, dochází tam k únikům ale ani zdanění pouze zisku by nebylo ideální, protože by peníze utíkali nákladově lidem přímo. Takže je zde vymyšlena tahle zaměstnanecká kulišárna.

    Nijak nepopírám co píšete, máte pravdu a je to tak, ale fakticky to funguje prostě trochu jinak.

    Zaměstnanec prostě udělá svou práci a za ní dostane nějakou čistou mzdu. Sice na smlouvě máte nějakou hrubou mzdu ale většina lidí řeší kolik bude mít na ruku a tak někdy zvažují, zda budou mít čistého 18, nebo 22 a na černo bez důchodu a nemocenské... to je příklad z reality z Ostravska. Občas vám do toho vstoupí děti a různé slevy, ale obecně je to zdanění konstantní.

    A klíč prostě tkví v tom, že zaměstnanci ve firmě udělaní N hodin za N korun čistého. Firma jako celek vytvoří zisk prodejem služeb nebo produktů vytvořených v kooperaci se zaměstnanci. Od toho zisku odečte vstupní náklady, což je čistý příjem zaměstnanců a suroviny k výrobě a provozu. Pak od toho ale odečtete ještě stát, což úplně v klidu můžete nazvat jako daň, když to odečtete od toho zisku, co vám zůstal, hodíte si to do grafu tak uvidíte, že zatím co zaměstnanci mají konstantní míru "časového nákladu na čistý příjem", tak u vás to procento, kolik dáte státu ze zisku kolísá. Tohle v prakticky dává najevo ač se vám to nelíbí, že zaměstnanci mají své jisté a na "své daně" si nemusí vydělat. Oni pouze prodají svůj čas, za pevně danou taxu, ten kdo tvoří zisk a tedy platí daně je až ta firma. Ono možná kdyby se daně snížili, tak se některým lidem přidá, ale zatím žádný podnikatel mi neřekl, že by to udělal kdyby nemusel skrz konkurenci, protože podniká se s cílem dosáhnout zisku, ne proto aby se zisk rozpouštěl mezi zaměstnance, tomu by se pak řídilo družstvo, nikoli firma.

    Ale hádat se nebudeme, vy máte pravdu stejně tak jako já, jen se na to díváme každý z jiného pohledu, vy řešíte doslovně naše zákony, já se na to dávám z pohledu tří dominantních stran.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).