Názory k článku Na důchod od státu nespoléhejte. Jste-li OSVČ, budujte si rezervy

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 8. 2017 6:56

    vevuna (neregistrovaný)

    Protože roční základ pro odvod sociálního pojištění je u OSVČ nižší než roční základ z minimální mzdy.
    Žádný z OSVČ - a zpracovávám ročně hodně daňových přiznání a následně odvody sociálního a zdravotního pojištění - nechce mít vyšší základ pro odvod sociálního pojištění a platit vyšší sociální pojištění, než jen to ze zákona. A nechtějí přijmout moje vysvětlování, že platit si vyšší sociální pojištění je jejich pojištění na starobní důchod. Všichni prohlašují, že do důchodu je daleko a že se ho nedožijí, a že "jim na ten důchod xxxxxou".
    Znám ženu, která v roce 1989 prohlašovala, že raději bude "žrát suché kůrky", jen ať "tady nejsou komunisti".
    V roce 1992 začal její manžel pracovat jako OSVČ, platil nejnižší sociální pojištění, neplatil si nemocenské pojištění. Pracovali někde v nemocnici, poranil si pravou ruku, dostal sepsi, málem o ruku přišel a byl 1,5 roku nemocný. Nedostával nemocenskou. Pak tato žena zase začala nadávat na "bordel v tomto státě" a tvrdila, že "za komunistů se to stát nemohlo". Podotýkám, že ten muž měl peněz dost, ale prvotně si pořídil nové auto, zlatý řetěz na krk, a podobné nesmysly.
    Jiný případ ovšem je, kdy v některých okresech je vysoká nezaměstnanost a poplatník se stane OSVČ z nouze a jeho příjmy jsou tak nízké, že na odvod vyššího sociálního pojištění prostě nemá. Ale to je jiná kapitola, sociální rozdíly vždycky byly, jsou a budou. Za žádného režimu nedostávali lidé všichni stejnou výplatu a následně důchod. Je věcí každého, aby se na stáří zabezpečil.

  • 15. 8. 2017 19:32

    dědek (neregistrovaný)

    Vážený kecale,za prvé vám vyměří dúchod z 50 procent vyměřovacího základu,a pak si odečtětě nezaplacené faktury,tak nevydím jediný dúvod proč bych měl tomuto stbácko komunistickýmu bordelu cokoliv platit,protože stejnak obyčejnej člověk dostane hovno.

  • 15. 8. 2017 7:28

    Petr (neregistrovaný)

    Jsem OSVČ, jsem i finanční poradce. S povinností každého z nás vytvořit si rezervu souhlasím, je tu ALE. Každý druhý má hypotéku a tak si nedovolím tvrdit, že ta správná vize je mít naspořeno co nejvíc na důchod. Nejlepší investice je zbavit se už před důchodovým věkem dluhu. Na to finanční poradci, možná ze zištných důvodů, zapomínají. A při splátce hypotéky si ještě odkládat na penzijko např. 4000 Kč. Najde se spoustu lidí, kteří to prostě neutáhnou. Řešení nevidím, propast mezi bohatým a chudým byla, je a bude.

  • 15. 8. 2017 8:23

    Roh (neregistrovaný)

    Tak já si 20 let odkládal čtyři tisíce teď přišly alimenty kdy mi vyměnily z těchto úspor osm tisíc a tři roky pozpátku . Z úspor nyní čerpáme já sám jelikož jsem onemocněl a jsem bez příjmu . Takže stát vlastně bere vše že na děti ale má ex. Nepracuje sedm let a má být v Os. Vl. Zahradu ale já že si na stáří odkládal teď ji budu živit . Tak jak si má člověk spořit?

  • 15. 8. 2017 11:33

    Milan (neregistrovaný)

    Pan Čunek by Vám řekl, že jste si měl lépe vybirat, koho napustite. ;) Poraďte se s odborniky. Pokud jste nizkoprijmovy a neuplynula delší doba, můžete po vaší ex chtít, aby vám platila výživné. Nebo zkuste část aliku hodit na depozit, aby to po dovrseni 18 let využily vaše děti a nerozfovrovala to vaše ex.

  • 15. 8. 2017 9:14

    zametač (neregistrovaný)

    Ono se to lehce říká, budujte si rezervy a po všech odvodech, které má z OSVČ nestačí ani na běžný chod života. Já bych byl proto, aby si podnikatel - OSVČ neplatil a neodváděl na důcjodový systém a mohlsi tyto peníze sám šetřit. Je zde to ALE: dnes v tajném zasedání Evropského parlamentu se hledá způsob jak lidi v EU ozebračit a peníze zkonfiskovat pro migranty v bankách. Mějte peníze doma, protože je to úplně stejné zdali Vám peníze ukradne zloděj nebo stát. Od žádného nic nedostanete v žádné náhradě! Německo už nezvládá situaci s nigranty, kdy soudy jsou zavalené. Někdo těmto lidem musí pořádně radit. Ale nedovedu si představit jak by se milion migrantů dopravovalo nazpět?! Ale hlavně kam nazpět! Vždy byly letadla vrácena zpět s původním osazením v letadle!

  • 15. 8. 2017 13:35

    Jarek (neregistrovaný)

    Pisete ze uvedete tri priklady... Kde jsou? Vzdyt kdyz je nekdo OSVC a ma dnes 50 let tak ma do duchodu cca 15 let ale predtim nekde pracoval, v clanku melo byt uvedeno: mel li hrubou prum.mzdu pak jeho duchod bude x kc a k tomu by si na prumerny dnesni duchod 11500 kc mel odkladat tolik kc po dobu 15 let resp. mes x kc. Pak by vas clanek mel vypovidalici smysl.

  • 17. 8. 2017 11:47

    aja (neregistrovaný)

    Jsem OSVČ už 20 let. Vyměřovací základ na SP jsem každý rok dorovnávala tak, jako bych brala mzdu cca 17-20 tis/měs. Platila jsem si zálohy na SP cca 3 tis/měs, takže mi to vždy vyšlo bez doplatku, spíše naopak. Již 2 roky pobírám starobní důchod cca 13 tis/měs. Též jsem si spořila cca 15 let penzijní připojištění, ale to jsem hned po vyplacení utratila za investici do domu. Já doporučuji
    spíše metodu : trvalý příkaz na 3 tis Kč na odvod sociálního pojištění státu, protože stát by měl mít v budoucnu peníze na důchody (jelikož jich nebude vypláceno tolik a v takové výši jako v současnosti-též mám stejné zkušenosti jako předchozí přispěvatelka-jsem účetní) . Věří-li se podílovým fondům a podobným produktům v dlouhodobém horizontu, proč by se nevěřilo ve výplatu důchodu od státu. Vidím naopak větší riziko v komerčním pojištění.Může se zopakovat bankrot na světové burze, či měnová reforma a investované, případně naspořené peníze budou ze dne na den znehodnoceny.

  • 18. 8. 2017 11:44

    Aleš (neregistrovaný)

    At je člověk OSVČ nebo ne, měl by jisté rezervy budovat tak i tak podle mě. Jde o ten klid toho zajištění, a po té i užívání si toho důchodu. Někteří lidé si to ani neuvědomují v dnešní době, že co člověk nemá to nedostane. Vzhledem k tomu, že mám paní od partners, která mi kvůli podnikání pomáhá a radí, tak už teď ve svých 36 letech odkládám jistou částku bokem, právě na stáří. Služby v tomhle oboru se podle mě dost podcenují spousta lidí si myslí, že to zvládne samo, ale to je podle mě chyba.

  • 21. 9. 2017 14:50

    Jar (neregistrovaný)

    Každý si to musí rozhodnout sám za sebe.Já jsem posledních 20 let před důchodem využíval hojně produkty se státní podporou a garantované,takže mám do důchodu slušnou rezervu.Poradce jsem nepotřeboval(sám jsem pracoval ve SS).
    Moje děti už změnily taktiku.Dcera jela vydělávat do zahraničí a syn investoval do bytu ve velkém městě.Také poradce nepotřebují(pomáhám jim sám).

  • 6. 9. 2017 11:34

    Karolína Bedáňová (neregistrovaný)

    Vidím, že článek hodně lidí rozladil:( Což určitě není cílem.
    Dávat si peníze na důchod stranou je pro hodně lidí nepředstavitelné. Pro mě také. Hlavně, když je to tak daleko, nevíme, co bude a ještě k tomu, když vám nějaký chytrý poradce (jako třeba já) vypočte vysokou částku, tak se prolomí kolena asi každému. Na druhou stranu: to je realita důchodového systému! S tím nic nenaděláme:(
    Doporučuji tvořit rezervy, zbytečně neutrácet za finanční produkty, které jsou nesmyslné! Pokud si platíte hypotéku, tak ji jistě budete mít do důchodu splacenou. Váš dům může být vaše velká "jistota" na stáří. Pokud jej nepřepíšete za života na své děti:)))

  • 21. 9. 2017 14:19

    Jar (neregistrovaný)

    Posledních 15 let před důchodem jsem měl rozložených takto:5 let zaměstnán,5 let OSVČ,5 let ID.Starobní důchod na konci roku budu mít 12,5 tis.Kč.Odkoupil jsem za výhodnou nabídku hotově malý byt(z výdělků OSVČ).Nechal jsem si na důchod akcie(o tom nikdo nemluví).A ze zděděné části bytu si platím pravidelně penzijní připojištění(dal­ších pár stovek navíc).Takže radu nepotřebuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).