Celkem za půl roku fungování EET provedla více než 30 tisíc kontrol. Nedostatků bylo odhaleno necelých 5000.
Většina prohřešků (2343 případů) se týkala toho, že nebyla vystavena účtenka zákazníkovi, v 1186 případech o nezaslání údajů do systému EET. Pozor také na povinné informační oznámení, které musí podnikatel vyvěsit na své provozovně. V tomto bodě padlo 640 pokut a 618 podnikatelů nesplnilo oznamovací povinnost. Informovala o tom ČTK.
Celkem je do systému elektronické evidence tržeb zapojeno 148 tisíc podnikatelů, kteří vydali 1,35 miliardy účtenek. Další fáze EET nastane až od 1. března 2018. Do ní se zapojí například veterináři, lékaři, zubaři, právníci, advokáti, ale i všichni ostatní, kteří nepatří do 4. vlny, do níž spadají vybraná řemesla a výrobní činnosti.
Finanční správa zároveň zveřejnila upravenou metodiku k EET. Pro spolky se zvýšil limit, od kterého mají povinnost evidovat tržby, vyjasnila se problematika posílání datové zprávy v případě nabíjení a čerpání kreditu a upřesnila se také problematika dobírky.
Čtěte více:
- 10 věcí, které se upravily v nové metodice k #EET oproti původní verzi (1. část)
- 10 věcí, které se upravily v nové metodice k #EET oproti původní verzi (2. část)
Zda 3. a 4. vlna EET bude skutečně naplněna, ukáže až výsledek parlamentních voleb. Poslední dvě vlny totiž podporuje pouze strana bývalého mistra financí Andrej Babiše ANO a také ČSSD. Ostatní parlamentní strany požadují EET zrušit nebo jsou proti uvedeným vlnám, které dopadnou především na svobodná povolání, jako jsou lékaři nebo advokáti, a řemeslníky.