Jedním z nejjednodušších způsobů, jak můžete vyplnit a odevzdat daňové přiznání, je využít Daňového portálu. Samotné vyplnění vám zabere jen několik minut a aplikace zkontroluje, že jste neudělali žádné chyby.
Příklad
Pan Rumburak podniká na základě autorského zákona. Výdaje si neeviduje a místo toho uplatňuje paušál. V roce 2013 měl příjmy 600 000 Kč. Manželka pana Rumburaka je ženou v domácnosti a přivydělává si prodejem vlastnoručně udělaných šperků. Její příjem z této činnosti však činil pouze 20 000 Kč. Rumburakovi dále mají 15letého syna. Pan Rumburak si dále platí životní pojištění ve výši 10 000 korun ročně. V roce 2013 si ještě platil 2500 Kč zálohy na sociální pojištění a 1697 Kč na zdravotní pojištění.
Dříve než začnete přiznání vyplňovat přes Daňový portál, je potřeba naskenovat všechny dokumenty, které úřady k přiznání požadují. V případě pana Rumburaka jde o potvrzení o příjmech a o potvrzení o zaplaceném penzijním připojištění. Dokumenty lze přiložit jako obrázkové soubory nebo jako PDF. Finanční správa ČR doporučuje u obrázků nastavit rozlišení 120 DPI a použít JPG kompresi stupně 9. To by vám mělo zaručit, že soubor půjde odeslat. Je totiž limitována maximální velikost souborů, které může poslat. Konkrétně se jedná o 4 MB.
Ještě před samotným vyplněním rovněž zkontrolujte, že váš počítač a internetový prohlížeč splňuje technické požadavky. Pokud se chystáte vyplnit jen daňové přiznání fyzických osob, stačí splnit požadavky aplikace EPO 2. Jestliže je splňujete, vyberte odkaz “Elektronické formuláře” a na následné stránce “Daň z příjmů fyzických osob – od roku 2013 včetně“. Ocitnete se již v daňovém rozhraní, kde máte nejjednodušší vybrat “Průvodce”, který vás celým formulářem provede. (Obrázek 1)
Obrázek 1
Na první stránce průvodce musíte odškrtnout, která všechna data budete vyplňovat. Nezapomeňte především na slevy na dani a nezdanitelné částky, abyste na daních nezaplatili více, než musíte. Jakmile vše vyberete, klikněte na tlačítko “Další krok”.
Pan Rumburak by na úvodní stránce průvodce vybral informace o poplatníkovi, příjmy z podnikání a jiné výdělečné činnosti a nezdanitelné částky a odpočitatelné položky (kvůli životnímu pojištění). To je vše. Ještě za rok 2012 by mohl i vybrat slevy na dani podle § 35, § 35a, 35b nebo §35ba odst. 1 zákona (slevu na manželku) a daňové zvýhodnění podle § 35c zákona o daních z příjmů (zvýhodnění na dítě), od roku 2013 však OSVČ, které uplatňují výdajové paušály a většina příjmů jim jde z podnikání, tyto dvě slevy (zvýhodnění) využít nemohou.
Obrázek 2
Na druhé stránce průvodce upřesníte, které konkrétní slevy a nezdanitelné částky uplatňujete, a také to, jestli využíváte výdajové paušály, vedete účetnictví, daňovou evidenci, nebo zda patříte mezi zvláštní skupiny osob (například spolupracující osoba nebo společník veřejné obchodní společnosti).
Pan Rumburak by na této stránce vybral “uplatňování výdajů procentem z příjmů”, u nezdanitelných částek “údaje o životním pojištění”. (Obrázek 3).
Obrázek 3
Na další stránce napíšete, kterému finančnímu úřadu jste povinni přiznání podat, a konkretizujete územní pracoviště. Nic jiného, pokud nejste cizinec a přiznání si děláte sám, nevyplňujete. Následně vyplníte DIČ, jestliže ho máte, a své rodné číslo. V dalším kroku doplníte své DIČ, jestliže jste ho dostali, a rodné číslo. Poté vepíšete do kolonek údaje o své maličkosti. Jedná se o příjmení, včetně rodného příjmení, jméno, státní příslušnost, případně titul a cizinci rovněž číslo pasu.
Příklad pana Rumburaka naleznete pod obrázkem (Obrázek 4).
Obrázek 4
V dalším kroku po vás bude průvodce chtít adresu a kontaktní údaje (Obrázek 5). Jakmile vyplníte všechny nacionále, dostanete se na stránku (Adresa bydliště/trvalého pobytu/ k poslednímu dni kalendářního roku), která se vás týká pouze tehdy, pokud jste od loňského roku změnili adresu. Stejně tak, jestliže nejste cizinec, nepíšete nic ani na další stránku “Adresa pobytu na území České republiky”. V obou případech jen dejte “Další krok”.
Obrázek 5
Další stránka se již týká vašeho podnikání. Nejprve zadáte, v jaké oblasti jste podnikateli, a poté vyberete výši výdajového paušálu.
Pan Rumburak by vybral “Uměleckou tvorbu” a vyplnil 600 000 Kč a 40% paušál (Obrázek 6).
Obrázek 6
Pokud využíváte výdaje paušálem, další list pouze odklikněte. Jestliže vaše podnikání trvalo celý rok, v dalším kroku vyplníte pouze poslední položku číslem 12.
Pak se dostanete na stránky, kde budete upřesňovat slevy na dani a nezdanitelné částky. Pan Rumburak by vyplnil jen částku u životního pojištění.
V případě, že jste neplatili zálohy na daň, ani jste neměli daň stanovenou paušální částkou, další list řešit nemusíte. Když vám vyjde přeplatek na dani, objeví se vám ještě stránka, kde zaškrtnete, že žádáte o přeplatek a napíšete číslo svého bankovního účtu.
Nezapomeňte doplnit přílohy
Než přiznání pošlete, musíte ještě vložit přílohy a vyplnit jejich celkový počet.
Pan Rumburak by přiložil potvrzení o příjmech a potvrzení o zaplaceném pojistném na životní pojištění a doplnil by počet příloh na číslo 3 (součást daňového přiznání tvoří Příloha č. 1).
Na závěr ještě přiznání zkontrolujte pomocí tlačítka “Protokol chyb” a pokud jste vyplnili vše bez chyb, odešlete přiznání na úřad. Kdo nemá elektronický podpis nebo datovou schránku, musí ještě vytisknout e-tiskopis a do 5 pracovních dnů přinést ho podepsaný na finanční úřad.
Perexové foto: www.isifa.com