Vážený pane xxx,
o mystifkaci se rozhodně nejedná, vámi zmíněný paragraf řeší jinou situaci, než kterou se zabývám v článku. Přikládám vyjádření právníka Miroslava Humla, ve kterém vše srozumitelně vysvětluje:
"Obecně je nezbytné u jakékoli kupní smlouvy rozlišovat mezi dobou k uplatnění nároku z odpovědnosti za vady prodané věci, jelikož zvíře je dle českého právního řádu věcí, na straně jedné tak, jak je předvídáno v čtenářem zmíněném § 599 odst. 1 občanského zákoníku, a záruční dobou dle § 619 občanského zákoníku na straně druhé. V prvním případě skutečně k žádné novelizaci nedošlo, a tak stále platí lhůta 6 týdnů od převzetí zvířete, ale je nutno dodat, že se jedná o úpravu odpovědnosti za vady, které měla věc v době plnění, tj. v okamžiku koupě, ale nikoliv za vady, které vznikly později. Odpovědnost za vady, které se vyskytnou později, tedy po splnění, může být založena zárukou, tedy právním institutem, který se vztahuje na vady, které nastanou na prodané věci až po jejím prodeji. Z toho vyplývá, že například při prodeji živého šlechtěného výstavního psa lze jednak uplatnit odpovědnost za říkejme nedostatky, kterými disponoval pes v době koupě, a jednak lze uplatnit odpovědnost za vady, které nastaly v záruční době, jež je skutečně 2 roky dle § 619 občanského zákoníku.
Abych to uvedl na pravou míru, tak například při výslovné objednávce psího plemene označovaného jako Baset tricolor bude dodán pes mající jen dvě barvy. Taková vada by existovala již v okamžiku předání a pro její uplatnění bude platit 6 týdenní lhůta pro uplatnění nároků u soudu. Pokud ovšem pes bude barevně v pořádku, ale projeví se nějaká genetická porucha, není důvod, proč by neměla být použita dvouletá záruční doba."