Názory k článku Na reklamu zprostředkovatelská smlouva nestačí. Chce to živnosťák

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 5. 2011 0:26

    Huhelák (neregistrovaný)
    Když si ze svého serveru budu provozovat stránky a na nich poskytovat prostor k reklamě, ale mám určité náklady které platím každý měsíc za připojení s veřejnou IP, jednalo by se o nedovolené podnikání, pokud zisk z reklamy nepřesáhne za rok náklady na připojení? Pokud třeba platím za 350Kč měsíčně za net (upload 2.5MB by na malej server mohlo stačit) a udělal bych si stránky s nějakou blbinou, hodil tam reklamu, a zisk měsíčně z reklamy by byl v průměru 200 Kč měsíčně, jedná se o podnikání, když je činnost provozována za účelem pokrytí ztráty, a čistý zisk je -150*12=-1800 Kč za rok, tedy ztráta. Tedy může si obyčejný občan takhle zkusit pokrýt část svých nákladů na připojení k internetu? Vůbec by to měli změnit aby se příjmy z reklamy na webu nebraly za podnikání, protože není vůbec jistota, kolik to hodí, protože není jasný počet přístupů a nebo jde o pay per click. Chtít po někom nevratné zálohy aby pak ke konci roku skončil v ještě větším minusu je špatné. Živnosťák vedlejší je blbost, protože ve chvíli kdy člověk ztratí práci tak musí buď změnit na hlavní a platit mastné zálohy, a nebo přerušit podnikání. Samozřejmě že je lepší nepodnikat a hodit se na pracák tak jako to dělaj všichni tu v Ostravě, aby stát platil alespoň zdravotní a sociální, ale tím padá možnost pokrývání nákladů na připojení na net, a stejně by se to nevyplatilo ani s tím vedlejším.

    Proč jsou zákony tak blbí, že si chudší nemůžou krapet přividělat, jen zepár stovek měsíčně, aniž by šlo o podnikání, navíc ani vlastně nejde o činnost, jen se někam nahodí stránky s nějakýma kokotinama a zvrhlostma posbíranýma po netu aby tam lezli lidi, a dál se o to nestará, a něco by to přitom mohlo hodit, občas přidat nějaký ten embed link na porno či humusárnu, přidat necenzurované neudržované diskuze kde nějakí blbci budou psát ty své žvásty a ušetřit pár litrů ročně a za to třeba koupit disk na stažené filmy a mp3 nebo to prochlastat a prohulit.
  • 8. 5. 2011 18:35

    autorka
    Dobrý den,

    bohužel by se jednalo o nedovolené podnikání. Živnostenský úřad neposuzuje výši zisku, zajímá se o druh činnosti. Šíření reklamy znaky živnosti skutečně vykazuje.

    Dagmar Kučerová
  • 9. 5. 2011 10:44

    Marek Prokop (neregistrovaný)
    Paní Kučerová, nechcete po tom ještě pečlivěji zapátrat? Jestliže je činnost provozována s předem plánovanou trvalou ztrátou, těžko může naplňovat jeden z definičních znaků podnikání -- činnost za účelem zisku.

    Díky.
  • 9. 5. 2011 11:25

    autorka
    Dobrý den,

    domnívám se, že další pátrání by bylo zbytečné. Mám k dispozici dvě nezávislá vyjádření živnostenských úřadů a vyjádření krajského živnostenského úřadu ve prospěch podnikatelské činnosti.

    Každá podnikatelská činnost je v podstatě realizována za účelem zisku. A Vy zisk mít budete. Je totiž otázkou, zda Vám správce daně uzná jako výdaj nezbytný k zajištění příjmů z reklamy náklady na připojení internetu. Je logické, že tyto náklady byste platil i bez příjmů z provozování reklamy, např. pro využití internetu v domácnosti. Obávám se, že celou částku jako výdaj nezbytný pro zajištění příjmů neobhájíte.

    Dagmar Kučerová
  • 11. 5. 2011 1:05

    Marek Prokop (neregistrovaný)
    Točíme se v kruzích. Nezpochybňuji, že každá podnikatelská činnost je realizována za účelem zisku. Zpochybňuji to, že každé zobrazování reklamy na webu je podnikatelská činnost.

    Asi ale nemá cenu se o tom přít, takže to zkusme otočit. Napište druhý článek pro lidi, kteří chtějí provozovat neziskový web, jsou ochotni do něj investovat nemálo peněz i času a zobrazováním reklamy chtějí svou finanční ztrátu o něco snížit. Takových lidí je hodně, ale žádnou použitelnou radu jsem dosud neviděl. Podnikat nemohou, protože by dosahovali trvalé ztráty, a forma neziskové organizace by byla kvůli jednomu, třeba i velmi malému webu neúměrně složité řešení.

    Co tedy mají dělat?
  • 20. 7. 2013 10:15

    Uzivatel (neregistrovaný)

    Dobrý den,

    chci se zeptat, jestli nevíte jak se to řeší když dostáváte za reklamu zaplaceno od společnosti z Kanady. A peníze Vám posílají třeba na PayPal.

    Jak se takové příjmy dokládají ? a v čem je to jiné, když peníze dostávám ze státu, který není v EU ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).