Jenže právě vás se má týkat zjednodušený režim. Ony účtenky od finančáku. A myslím si, že je to naprosto v pořádku, že se evidence týká, a pevně doufám,že bude se bude týkat všech bez výjimek, i těch, co mají živnost jako vedlejšák. O "neziskových" chráněných dílnách nemluvě. Jsem často svědkem, jak kutění prakticky celé rodiny přikryto ŽL toho, kterého to stojí nejméně. Zaměstnanec či státní pojištěnec. Účtenky zásadně nevydávají a daně řeší odhadem příjmu a paušálem.
Poukazujete, že jste v podnikání omezena péčí o nemocné dítě. Zároveň přiznáváte, že máte živnost jako svého koníčka. Jenže opravdu máte naprosto stejná práva plynoucí z vlastnictví živého ŽL jako kdokoli jiný. Můžete být přihlášena k silniční dani a celkem výrazně si zlevnit provoz auta, můžete nakupovat za velkoobchodní ceny, můžete si udělat vlastní obchod a prodávat v něm své výrobky, i výrobky svých tvořivých známých. Na druhou stranu máte ale neskutečné úlevy, v porovnání s člověkem, který si zřizoval živnost, protože je pro věk či zdravotní stav nebo úroveň vzdělání nezaměstnatelný a nějak se při životě, než to doklepe do starobního důchodu, udržet musí. Ano, pro tito lidé mají na tvorbu, která asi byla ze začátku jejich koníčkem, celý den a trhů se mohou účastnit, co jen hrdlo ráčí. Jenže proč oni mají mít povinnosti (EET, povinné odvody ve výši často převyšující výdělek aktuálního měsíce, nájmy prodejních míst v plné výši) tak moc odlišné?
Majitel trafiky, pod jehož jímavým příběhem diskutujeme je docela obyčejný vyčůránek, který svou "smůlu" dovedl skvěle prodat. Nikdo ho nenutil zaměstnávat sedmdesátiletou ženu s omezenou hybností ruky. Na Holešovsku je dost nezaměstnaných v produktivním věku, kteří by tuto práci i rádi dělali a bez potíží zvládali. Jenže míti zaměstnance je drahá sranda.
Živnost není hra na řemeslo či hra na prodavače. Ani ta sdílená. Když půjdete na brigádu, tak taky budete muset dodržovat pravidla daná zaměstnavatelem a Váš zaměstnavatel bude muset dodržovat pravidla týkající se nejen Vašeho pracovního zařazení. Promiňte, ale vedejšák jako vedlejšák.
Kraslice. To už spadá do kategorie Lidová umělecká tvorba. Buď je paní dobrá a patří mezi Mistry, nebo jí to "jen" baví. Předpokládám, že spadá do kategorie "baví". Odbyt může mít i bez ŽL. A to i celoroční. Nehledě k tomu, že fůra pořadatelů velikonočních a jarních trhů právě tyto lidi oslovuje a minimálně jim odpouští nájemné tržního místa, když budou na místě předvádět, jak to dělají, nebo když budou vést dětskou dílničku. Zpravidla ale toto angažmá honorují. Nic moc, hodinová sazba minimální, ale příjem daněný u zdroje.