Budu se opakovat, ale nakladatelé jsou poměrně dost vedle. Zapomínají na jednu významnou věc - DPH u elektronických knih JE (!) 20 procent.
Pokud by chtěli opravdu něco změnit, neplakali by nad DPH u knih, ale přemýšleli by, jak změnit obchodní model prodeje knih (elektronických i papírových). Ten stávající umírá a pokud mu nevystrojí důstojný pohřeb, budou brzy ve stejné situaci, jako hudební vydavatelé, kteří teď jen kroutí hlavou nad tím, ze kterého nádraží jim ujel vlak.
Knihy (minimálně elektronické) budou brzy zadarmo (nebo téměř zadarmo). V tom případě bude výše DPH irelevantní.
A ještě jeden argument mne zaujal: "jaký negativní vliv to může mít i na vývoj mládeže". Prakticky žádný. Facebook na papíře nevychází a jeho obsah DPH nepodléhá.
"Nebudeme zvyšovat daně, žádné zvyšování daní, chceme stabilizovat veřejné rozpočty bez zvyšování daní," přesně toto hlásala před volbami ODS. Už však premiér Nečas hovořil o zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 17%. Je to tedy už třetí porušení slibů ODS v oblasti daňové politiky. Prvním porušením je plánované snížení základní slevy na dani o 1200 korun ročně, fakticky se jedná o zvýšení daně z příjmů fyzických osob. Druhým porušením předvolebního slibu je chystaná 50% speciální retroaktivní daň na státní příspěvek na stavební spoření za rok 2010.
1) Snížení odvodů o 1,2 % (zrušení příspěvku na politiku zaměstnanosti) se OSVČ týkat nebude?
2) Z čeho přesně (kromě úvah ekonomů) vyplývá, že přebytek z DPH půjde na zalepení dluhu ve státní kase obecně a že nebude rozpočtově určen přímo na důchodový systém?
To jsem zvědav, jak chtějí odlišit, která koruna vybraná na DPH je z navýšení DPH a která je z původní 20% sazby! To jako bude na formuláři kolonka: základní sazba a základní sazba podle stavu do podzimu 2011?
Ono je to jasné - oni to odlišit nebudou schopni ale vůbec jim to nevadí - protože potom si s těmi penězi mohou dělat co budou chtít!