Jestliže se to tedy bere tak, že autor poskytuje službu fotobance (tj.ne že přijímá službu od fotobanky), tak ti, co prodávají přes zahraniční fotobanky a vyděsili se po přečtení článku, že mají povinnost registrace k DPH, můžou zase volně vydechnout. Ne každého z nich se to totiž týká.
Možná to mohlo být v článku zdůrazněno, ačkoli to vyplývá z jeho posledního odstavce. Pokud zahraniční fotobanka má sídlo ve státě, který není členem Evropské unie (např. USA), tak fotografovi, který přes ni prodává (tj. "poskytuje jí službu"), povinnost registrace k DPH nevzniká. Ta by vznikla pouze pokud by fotobanka měla sídlo ve státě Evropské unie (kromě ČR), jak je uvedeno v článku (viz první věta u "Registrace k DPH a zdanitelné plnění").
.
Např. všechny 4 fotobanky zmíněné na konci článku jsou tedy "v suchu", protože mají sídlo:
- sxc.hu - Calgary (Kanada)
- istockphoto.com - Calgary (Kanada)
- bigstockphoto.com - New York (USA)
- isifa.com - Praha (ČR)
podle tvrzení GFŘ se skutečně jedná o POSKYTNUTÍ služby. Tudíž rozhoduje, zda je služba poskytnuta fotobance s místem plnění v jiném členském státě nebo ve třetí zemi. Pro lepší orientaci v této ne zrovna jednoduché problematice jsem v článku rozhodující informace zvýraznila.
Nerad bych se pouštěl do debat o DPH, ale soudě dle článku, na trhu fotografie se autorka příliš neorientuje. Tedy několik oprav a doplnění.
Doba "výdělku na fotkách z dovolené" je dlouho pryč, podmínky jaké fotografie dnes mikrofotbanky berou jsou dosti striktní. Přehledový článek o trhu: Mikrofotobanky: deset let na trhu fotografie (Lupa.cz). Pokud "jen zašlete fotografie", nedejbože "zvířecích miláčků", tak vám je každý příčetný editor fotobanky zamítne, a můžete to za nějakou dobu zkusit znova.
Výběr, na které fotobanky se v článku odkazuje, je dost pozoruhodný. Fotobanka.cz je kdysi zajímavý projekt který má zásadní problémy s vyplácením peněz fotografům. SXC.hu je free fotobanka, vhodná pokud chcete někomu jinému vydělávat rozdáváním vlastních fotografií zdarma(!). Isifa.com a Pixmac.com nejsou zahraniční fotobanky, ale české společnosti zabývající se převážně přeprodejem fotografií velkých světových fotobank. Bigstockpohoto je dceřiná společnost mnohem většího ShutterStock.
Co naopak chybí - podle mnoha zdrojů, např. dlouhodobého průzkumu na mikrofotobanky.cz jsou nejoblíbenějšími fotobankami pro prodej právě ShutterStock, Dreamstime, Fotolia a iStock. Všechny účetně sídlí v USA, a nebo nabízí výběr více poboček včetně USA pobočky.
Reálně tedy spíš než o prodej "fotek z dovolené" jde o promyšlenou tvorbu komerčně použitelných fotografií. Na české fotobanky můžete klidně zapomenout, naopak se zkuste dostat do velkých světových fotobank, a zásadně se registrujte v jejich US pobočkách - DPH komplikace v článku jsou pak irelevantní, protože tato buzerace ztěžuje obchod pouze v rámci EU. Právně a účetně vhodná forma prodeje, kterou používá nejvíc lidí, je prodej licencí ve smyslu autorského zákona - je s tím minimum papírování, v podstatě stačí při podávání daňového přiznání sečíst příjmy, uplatnit výdajový paušál, a je to hotovo.