Neměl by tedy spíše zaměstnavatel dbát na to aby místo výkonu práce před vlastní očistou bylo opouštěno v čase konce pracovní směny a né nějakých pět minut s dotatečnými nepracovními aktivitami jako převlečení apod.... Tj. když se je zaměstnanec rozhodne neprovádět měl by možnost odejít v čase konce směny.
Nezáleží náhodou jestli jsou pracovní pomůcky a pracovní oděv zaměstnavatele a zaměstnavatel nutí zaměstnance aby si je převlékali na pracovišti? Jeli ta aktivita jeho požadavek a je prováděná na pracovišti tak by měla být snad považována za součást náplně práce.
Spouštění a vypínání počítače, nebo úklid techniky by takhle taky nemuselo být považováno za součást pracovní doby.
máš celkem výstižný nick. Tak nějak bych já označil tvou odpověď, která je gramaticky tak poskládána, že přečíst a porozumět ji je kumšt...
K tvé odpovědi: zaměstnavatel nutí zaměstnance k užívání OPP kvůli tomu, že zaměstnavatele zase nutí Inspektorát práce, zaměstnavatel je v tom nevině a jen přenáší, co mu je nařízeno.
Převlékání "do civilu" zřejmě neprobíhá na přiděleném pracovišti, ale spíš v místnosti k tomu určené. I z toho je logicky odvoditelné, že pokud se třeba předávají směny "u pásu, u lůžka", je třeba se vyměnit u toho pásu a ne v šatně.
Osobně by mě ale taky zajímalo, kde si zaměstnavatel vycucal těch 5 minut na převlečení a jestli to může direktivně nařídit do vnitřní směrnice. Osobně se mi to moc nezdá, i když článek cituje Státní úřad inspekce práce který to schvaluje.
Se začátkem vašeho příspěvku plně souhlasím. Avšak k vaší odpovědi mám několik připomínek. Zaměstnavatele k poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) nenutí inspektorát práce, ale zákoník práce. Navíc, které OOPP budou zaměstnancům poskytovány si stanovuje zaměstnavatel.
Těch pět minut může být stanoveno na základě měření, výpočtu nebo odhadem. Vychází se z toho, že na začátku pracovní doby, resp. na jejím konci má zaměstnanec být na svém pracovišti a zahájit, resp. ukončit práci, nikoliv být u píchaček. V praxi to např. může znamenat, že když jsou píchačky na vrátnici a pracoviště zaměstnance je od nich deset minut vzdáleno, že nemůže píchat později než deset minut před pracovního dobou a nejdříve deset minut po jejím ukončení. Zaměstnavatel však může toto nevymáhat.
Tzv. píchačky slouží k zaznamenávání časů do evidence začátku a konce odpracované směny, což je něco jiného, než pracovní doba.
Pro vysvětlení: Pracovní dobu máte od 7:00 h do 11:30 h a od 12:00 h do 15:30 h (čas 11:30 h až 12:00 h je přestávka na jídlo a oddech, která až na výjimku se nezapočítává do pracovní doby). Směnu jste u zaměstnavatele nastoupila 6:52 h a ukončila ji 15:34 h. Proto se také na píchačce nepíchá odchod na oběd a příchod z oběda, neboť se sleduje zahájení a ukončení směny, nikoliv pracovní doby. V 7:00 h musíte již být zcela připravena zahájit výkon práce, tedy např. již převlečena do pracovního oděvu.
Tak ono ti snad může být jedno jestli to činnost nařízená zaměstnavatelem, zákoníkem, bezpečnostními předpisy nebo hygienou.
Zásadní by mělo být zda to je povinné nebo volitelné, a zda je určený čas a místo, kde se to má provádět. Protože to jsou charakteristiky náplně pracovní činnosti.
O převlečení se do montérek nebo z nich se zaměstnanec nemůže sám rozhodnout (má to stanoveno zaměstnavatelem) a přitom v okamžiku, kdy mu začíná pracovní doba v nich již musí být oblečen na svém pracovišti a svléknout je může až když mu pracovní doba skončí. Pokud to zaměstnavatel nevyžaduje, jedná se o jeho benevolenci.
Zaměstnavatel je oprávněn požadovat po zaměstnanci, aby vykonal úkony nezbytné před výkonem práce (převléknutí se z civilního do pracovního oblečení, nasazení ochranných prostředků, příprava pracoviště k výkonu práce atd.) před vlastním začátkem směny.
Zákoník práce uvádí: "Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny" (§ 81 odst. 3). Šatna, nebo prostor hygienické smyčky, nejsou pracovištěm zaměstnance.
Máte zcela pravdu od logiky nikoliv, ale od práva. Jak již jsem zde několikrát uvedl jedná se o (§ 81 odst. 3 zákoníku práce ("Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny" ). Pracovištěm obvykle není celá firma.
Kristovanoho, tak jednoduchá věc a tolik keců okolo. Zaměstanec prostě má povinnost po celou pracovní dobu být schopen vykonávat užitečnou práci ve prospěch zaměstnavatele. Příprava a úklid pracovního místa se do toho nepočítá, stejně tak převlečení nebo umytí. Pokud zaměstanec úderem začátku pracovní doby není na pracovním místě zakleknutej a nachystanej, tak je to překážka na jeho straně, a jednotka pracovní normy se mu nezapočítává. Např ještě když jsme chodili na praxi do ČKD Vysočany, byla jednotka pracovní normy 15 minut a čas na převlečení, přípravu, a úklid pracovního místa byla taky 15 minut. Píchačky byly na bráně, a u vzdálenějších hal byl dost fofr při příchodu v 0645 to do těch sedmi stihnout. Kdo měl píchnuto v 0646, tomu se práce počítala až od 0715. Kdo měl odchod píchnutej v 1514, ten měl smolíka pacholíka a poslední 1/4 hodina se mu nezapočítala. Obdobně přetažení pracovní pauzy.